Genel Kitap Manşet

Hogwarts kapılarını açıyor

“Harry Potter” 7’den 70’e herkesin mutlaka okuması ve izlemesi gereken bir seri. Bu büyülü dünyaya girdiğine asla pişman olmayacaksın:)

“Harry Potter” 7’den 70’e herkesin mutlaka okuması ve izlemesi gereken bir seri. Bu büyülü dünyaya girdiğine asla pişman olmayacaksın:)

Yazı İrem Naz Güvel

Sihir dünyası

Hepimiz zaman zaman gerçeklikten biraz kaçmaz isteriz değil mi? İşte “Harry Potter” burada devreye giriyor. Hiç kuşkusuz, seri seni hayallerinin ötesinde sihirli bir dünyayla buluşturuyor. Oldukça sürükleyici hikayeden kısaca bahsetmek gerekirsek, ailesini küçük yaşta kaybeden Harry, 11. doğum gününde bir büyücü olduğunu öğreniyor. Böylece Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilerek, büyücü dünyasını keşfe başlıyor. Tabii yıllar içinde en büyük düşmanı Voldemort ile de karşı karşıya geliyor. Seri boyunca Harry’nin büyüme sancıları ve engelleri aşması gibi maceralarına tanıklık ediyoruz.

Güçlü kadın karakterler

Sayesinde hayatımıza Hermione Granger, Profesör McGonagall ve Luna Lovegood gibi güçlü karakterler girdi. Kitaptaki her karakterin ayrı birer güçlü yanı var. Özellikle biricik kitap kurdumuz Hermione’nin birçok konuda sana yol göstereceğine eminiz. Bu güçlü karakterlerin arkasında, onlar kadar cesur bir yazar yer alıyor. J. K. Rowling, hayatının çok kötü bir döneminde “Harry Potter”ı yazmaya başlamış. Hatta işteyken, kitapla ilgili çok düşüncelere daldığı için onu işten çıkartmışlar. Ve şu an geldiği noktaya bak. Ondan öğreneceğimiz çok şey var.

“Umut daima vardır”

“Harry Potter” evrenine adımını attığında küçük tercihlerin nasıl büyük sonuçları doğurduğuna şahit olacaksın. Sevgi ve dostluk öğeleri de sıkça vurgulanıyor. Bu kadar güzel sözleri olan bir seri okunmaz mı:)

“Ölülere acıma Harry. Yaşayanlara acı ve her şeyden çok da sevgisiz yaşayanlara.” 

“Hepimizin içinde hem aydınlık hem de karanlık bir taraf var. Önemli olan hangisini seçtiğimizdir. Bizi biz yapan da budur.”

“Mutluluk en karanlık zamanlarda bile vardır. Yeter ki ışığı açmayı unutma.”

Harry Potter sonsuz bir evren

“Harry Potter” evreninden çıkmak o kadar da kolay değil. Şimdi “Fantastik Canavarlar” sayesinde beyaz perde de bir kez daha sihirli dünyada kendimizi buluyoruz. Ayrıca serinin resmi internet sitesi “Pottermore”a gerçek büyücülük deneyimi yaşayabilirsin. Hogwarts mektubun gelene kadar binanı, asanı ve Patronus’unu belirleyebilirsin:) 

Kitap mı, film mi?

Bizce ikisi de. Ancak kitabın daha fazla detay verdiğini ve anlatmak istediği mesajı daha iyi yaydığını belirtelim. Maalesef, film sürelerinin kısıtlı olması kitaptaki birçok detayın gösterilmesine engel oluyor. Örneğin “Azkaban Tutsağı”nda Çapulcu Haritası’nı hazırlayanların Harry’nin babası ve arkadaşları olduğu açıklanmadı. Filmlere gelirsek, onları da izlememezlik etme çünkü hepsi birbirinden başarılı. O dünyanın içinde olduğunu bir kez daha anlıyorsun:)

Yorum Yapın