Kültür Mantarı Manşet

Gölün Kraliçesi

Kral Arthur efsanesini bir de kadın bakış açısından izlemeye ne dersin? Katherine Langford’un başrolde olduğu “Cursed” dizisini sakın kaçırma!

 

Güçlü kadın lider

Netflix, “Game of Thrones”un yokluğunu “The Witcher” gibi tarihi fantastik dizilerle unutturmaya devam ediyor. Bunlara yeni eklenen “Cursed”, Kral Arthur efsanesini yeniden hayata geçiriyor. Bu kez efsane, Gölün Kraliçesi olarak bilinen Nimue’nin gözünden aktarılıyor. Özel güçlere sahip Nimue, annesinin son isteğini yerine getirmek için Arthur ile birlikte uzun ve zorlu bir yola çıkar. Amacı Merlin’i bulmak ve gizemli güçleri olan eski kılıcı teslim etmektir. Ancak bu yolculuk hiç de beklendiği gibi kolay olmayacaktır. Çünkü Kırmızı Paladinler ve Kral Uther da bu kılıcın peşindedir.

 

Fantastik ekip

Nimue’nin hem büyümesi hem de Gölün Kraliçesi’ne dönüşmesini anlatan “Cursed”, Netflix’te favoriler listemize çoktan eklendi. Fantastik dizilerden hoşlanmayanların bile ilgisini çeken dizinin başrolünde “13 Reasons Why”ın Hannah’sı Katherine Langford yer alıyor. Hannah’dan sonra Nimue olarak karşımıza çıkan başarılı oyuncu, “Televizyonda bir şey yapmak istemiyordum ama Tom Wheeler ve Frank Miller’ın senaryosunu okuduğumda, bunun bir parçası olmak istedim. Sadece efsanevi masal değil, aynı zamanda tamamen yeni bir bakış açısıyla anlatıyor. Genç bir kadın olarak, bir kahramanın hikayesini anlatabilme ve kadın olmaya özgü tüm engelleri kabul edebilmeyi çok isterim ve bu roller çok sık gelmez. Bunun bir parçası olmaktan onur duyuyorum” diye neden dizide oynamayı tercih ettiğini açıklıyor. Arthur’u Devon Terrell ve ünlü büyücü Merlin’i de Gustaf Skarsgård canlandırıyor. Skarsgård soyadı sende çağrışım yaptıysa belirtelim, Gustaf Bill ve Alexander Skarsgård’ın kardeşi. “Tenn Wolf”ta kalbimizi çalan Daniel Sharman ile “Sex Education”dan tanıdığımız Lily Newmark’ı da kadroda görmek bizi epey keyiflendirdi.

 

Katherine büyülüyor

Dizinin yaratıcısı Tom Wheeler, böylesine güçlü bir hikayenin başrolü olarak Katherine’i seçtikleri için çok memnunmuş. Katherine ile anlaşma imzaladıklarında onun iyi bir oyuncu olduğunu bildiklerini ancak Nimue kostümünü giyip karşılarına çıkınca, onun bu kadar güçlü birine dönüşmesine epey şaşırmışlar. Tom, “Baştan aşağı kanla kaplı, sivrisinek ve sülüklerle dolu bataklıkta 3 gün boyunca çamura bulansa da rolünü yapmaya ve kibar olmaya devam ediyor. O güçlü bir kadın olarak bu karaktere fazlasıyla iyi uyuyor” diye Katherine övmelere doyamıyor.

 

Epik bir yolculuk

Katherine bu projeyi o kadar çok sevmiş ki, çekimlere ara verip ilk göz ağrısı “13 Reasons Why”ın finalinde yer alamamış. Dizinin finalinde Katherine, Hannah olarak görünecekti, göründü de. Ancak final sahnesinde karşımıza çıkan Hannah ilk sezon çekimlerine ait. Çünkü Katherine “Cursed” çekimlerini bırakamadığı için yapımcılar eski görüntüleri kullanmak zorunda kalmış. Bu durum başarılı oyuncuyu üzse de “Cursed”de inanılmaz bir iş çıkardı. Nimue rolüne hazırlanırken Tomb Raider ve The Hunger Games gibi savaşçı kadınların olduğu filmleri izleyen oyuncu, “Daha önce fantastik bir yapımda bulunmadığım için bunun inanılmaz bir meydan okuma olacağını görebiliyordum. Aynı zamanda belirli bir beceri de gerektiriyordu. Kısa sürede at binme, kılıç dövüşü ve lehçeyi öğrenip, çekim süresince bunu sürdürmek benim için kesinlikle yeni bir zorluktu. Dizi boyunca, Nimue’nin güçleriyle kendini kucakladığını ve kadına dönüştüğünü gerçekten görüyorsunuz. Bu daha önce hiç dokunmadığım bir hikaye” diyor.

 

Yorum Yapın