Kadına Şiddete karşı dans et!

1139 views Yorum yap
“14 Şubat 2013, şiddetle, ortak ve örgütlü mücadelede yeni bir adım olsun” diyen Kadın Sivil Toplum Örgütleri, “1 Milyar kadından biri de benim” diyen herkesi “Tacize, tecavüze, şiddete, enseste ve ölüme yeter!” demek için dansa davet ediyor!

Amerikalı Kadın Aktivist Eve Ensler tarafindan başlatılan V-Day hareketi,  yıllardır kadına yönelik her türlü şiddete dikkat çekmeye çalışıyor. Bu yıl kuruluşunun 15. yılı olması dolayısıyla Ensler,  14 Şubat‘ta tüm dünyada, 180 ülkede,  1 Milyar Kadını, dans etmeye, dans ederek “kadına şiddete” tavır almaya cağırıyor. 1 Milyar Yükseliyor olarak türkçeye çevrilen (One Billing Rising) hareketi, tüm dünyada yankı bulduğu gibi ülkemizde de geniş kitlelerce destekleniyor ve çok sayıda kadın kurulusu bu kampanyaya destek veriyor.
Biz de bu çağrıya uyuyor ve tüm dünya kadınlarıyla birlikte ayağa kalkıp dans ediyoruz.  İstanbul’da bu konuda organizasyon yapan tüm kuruluslarla birlikte birbirimizi destekleyerek,  her yerde aktiviteler düzenliyor, katkıda bulunuyoruz.
Istanbul’daki tek aktivite bununla da sınırlı değil. Istanbul Platformu da Kadıkoy Meydanı’nda ve Caferağa Spor Salonu’nda aktivite düzenliyorlar.
Istanbul’da Beşiktaş, Sarıyer, Tarlabaşı’nda yapılacak aktivitelerin yanısıra İzmir’den,  Mersin’e, Bursa’dan  Ankara’ya kadar ülkemizin çesitli yerlerinde kadinlar bu organizasyona destek veriyor.
Ortak paydamızda “kadin var” ve “kadına yönelik siddete “DUR” diyoruz.
Ayağa Kalkma Mesajımız:
Her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce kadın öldürülüyor, tecavüze uğruyor, taciz ediliyor, dövülüyor… Kadın cinayetlerinin %70’i ise kadınların en yakınları; eşi, abisi, babası, sevgilisi tarafından gerçekleştiriliyor.
Her 3 kadindan biri siddet, 5 kadindan biri tecavüz ya da tecavüz girişimi kurbanı.  Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kadın sünnet ediliyor.
Kadınların da erkekler gibi güven içinde, korkmadan, ürkmeden,  acı çekmeden, insanca yaşamaya hakkı var…
Acı çekmek, tacize uğramak, öldürülmek kadınların kaderi olmamalı, bundan sonra da olmasın…
Farkındalık yaratmak, değişim sağlayabilmek
Dünya kadınlarıyla elele dünyayı ve Türkiye’yi değiştirmek
Şiddeti ortadan kaldırmak için…
Bütün dünyadaki kız kardeşlerimizle, insanca yaşam için var olan, sesini yükseltmek isteyen  herkesle birlikte, “Sesimizi Duyun” diyor hep birlikte dans ediyoruz…
14 Şubat 2013 şiddetle, ortak ve örgütlü mücadelede yeni bir adım olsun, devamını hep birlikte getirelim diyoruz.
Dünyada sevgiyi hakim kılmak, sevginin gücünü sesimize katmak icin, hep birlikte ben de sizinleyim, bir milyar kadından biri de benim ya da 1 Milyar kadının ben de yanındayım diyelim.
“Tacize, tecavüze, şiddete, enseste ve ölüme yeter!” demek için seni de el ele dansa davet ediyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlüler

Ve Altın Küreler…!

Oscar’ın provası olarak nitelendirilen, senenin en önemli sinema ödüllerinden biri olan ‘Golden Globe’ dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Devamı   1576