Diğer

Bull’un kahraman takımı: Fire

altGeçtiğimiz   pazar günü İstanbul Maçka’da düzenlenen 1. Red Bull Soapbox Race, keyifli mi keyifliydi. Sıcak havaya rağmen Maçka Yokuşu’nu dolduran bir sürü seyirci takımların eğlenceli performanslarını izledi:)

 

 

 

 

 Her şey 1 Ocak 2009’da, 1.Red Bull Soapbox Race’in duyurularıyla başladı. Ev yapımı sürüş makinesi icat edecek 60 macera sever aranıyordu. Başvuru ayları su gibi aktı geçti… Binlerce başvuru, binlerce tasarım, fikir derken nihayet zor bir seçim sürecinin ardından kahraman 60 takım belirlenmişti. Dile kolay,  25 ilden tam 4346 başvuru… Macera ise daha yeni başlıyordu.
Seçim sürecini yoğun bir hazırlık dönemi izledi. 60 dişli rakip, hepsi birbirinden farklı 60 tasarım, 60 canlı performans…
Sadece yokuştan aşağı inebilecek bir tornet yeterli olmayacaktı. Kostümler dikildi, şarkılar bestelendi, şiirler yazıldı… Forum siteleri, Facebook grupları kuruldu. Takımlar arası tatlı atışmalar hiç dinmedi. Rekabet kolay değildi ne de olsa… Derken 60 kişinin hepsi başaramadı… Vazgeçenler oldu… Fireler verildi.

altNihayet 24 Mayıs, Pazar geldiğinde, binlerce başvuru arasından seçilen ve yarışmaya katılma hakkı kazanan 54 kahraman takım, aylarca üzerinde çalıştıkları projelerini ve performanslarını on binlerce izleyicinin gözü önünde sergilediler.
Maçka Demokrasi Parkı’ndan başlayıp, Küçük Çiftlik Parkı’na kadar devam eden 550 metrelik parkuru, bu komik araçlarla inmek hiç kolay olmadı. Sunuculuğunu Alp Kırşan ve Doğa Rutkay’ın yaptığı organizasyonlarda devrilenler, samanlara toslayanlar, direksiyonu elinde kalanlar derken; %17 eğimli, virajlar ve engellerle dolu parkur renkli görüntülere sahne oldu. Ankara, Balıkesir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa ve Sakarya’dan katılan 54 takım arasından aşağıdaki üç süpersonik takım ilk üçe girmeye hak kazandılar.

1. FIRE (Ateş) – İstanbul –  128 Puan
2. Muppet Team – İstanbul –  122 Puan
3. C-Art C-Art – İstanbul – 122 Puan

 

Yorum Yapın