Diğer

Banyo dekorasyonuna fark katacak seçimler

Banyoya farklı bir şekil vermek ya da yeniden inşa ettirmek isteyenlerin ilk aşamada dekorasyon fikirleri hakkında mutlaka bilgi alması gerekmektedir. Çünkü banyo, her ayrıntısıyla fark yaratacak ve hayatınızı kolaylaştıracak en önemli alanlardan birisidir. Her ne kadar stresli ve zorlayıcı bir süreç gibi görünse de planlı bir şekilde ilerlendiğinde her şey çok daha kolay olabilmektedir. Hayalinizdeki banyoyu oluştururken dikkat etmeniz gereken temel unsurlar vardır. Dolap, duvar rengi, fayans özellikleri, küvet ve duşakabin bu unsurlardan bazılarıdır. İşinizi daha kolay hale getirmek için sizler için bir liste hazırladık. Bu konu hakkında pek çok ürünü https://qua.com.tr/ adresinden inceleyerek zevkinize uygun bir banyo dekorasyonuna imza atabilirsiniz.

1- Fayans seçimi

Fayans genellikle banyoda en çok kullanılan malzemedir, bu nedenle doğru olanı seçmek banyonuzun tarzını değiştirmenin kolay bir yoludur. Su geçirmez ve anti bakteriyel olan porselen fayans modelleri banyonuz için ideal olacaktır. Porselen fayanslar ahşap ve taş gibi görünüşlerde hazırlanabileceği için hayalinizdeki banyoyu dekore etmenize de olanak tanımaktadır.

Banyo dekorunda bir diğer seçenek ise seramiktir. Porselene göre daha az dayanıklı olsa da daha fazla çeşitte üretiliyor olması dekoratif olarak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca seramikler porselene göre daha uygun fiyatlıdır.

2- Duvar rengi seçimi

Duvar rengi, banyo dekoru yaparken dikkat edilmesi gereken en temel unsurlardan birisidir. Duvar rengini doğru seçerek banyonun atmosferi tamamen değiştirilebilmektedir. Ancak zorlayıcı bir seçim olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Tercihinizi yaparken ilk olarak sade mi yoksa cesur renkleri mi tercih edeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Rahat ve dingin kişiler için nötr renkler muhteşem bir tavsiye olurken hareketli ve canlı karakteristik özellikler taşıyan kişilere cesur renkler önerilmektedir.

Seçim yaparken banyonuzun boyutunu göz önünde bulundurmanız hayati önem taşımaktadır. Ayrıca banyoyu kaç kişinin kullandığı da önemli bir unsurdur. Özellikle çocuklu aileler seçim yaparken pragmatik dekor fikirlerini göz önünde bulundurmalıdır. Renk şemaları seçim yaparken işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü renk şemaları aracılığıyla farklı renklerin birbiri ile uyum içerisinde olup olmadığını görmek çok kolay olacaktır.

3- Duşakabin ya da küvet seçimi

Duşakabinler, büyük ve küçük banyolar için pratik ve çekici bir seçimdir. Duşakabinde fayans uygulamaları, aydınlatma ve daha fazlasıyla muhteşem bir atmosfer yaratabilirsiniz. Banyonuz ister küçük ister büyük olsun duşakabinler lüks bir hava katacaktır. Cam paneller, küçük bir banyoyu daha geniş yapan kapısız duşakabinlere bir örnektir. Gömme duşakabini su geçirmez hale getirmek için, duvarı ve zemini kaplayan fayanslar yerden tavana kadar uzanmakta girintilerin kenarını sarmaktadır. Cam paneller yerine perde panellerle basit ve bütçe dostu bir duşakabine de sahip olabilirsiniz. Bu minimal duşakabin tasarımında perdenin asılacağı çubuklar için ahşap bir destek kirişten yardım alınabilmektedir. Duş alanının zeminini çevreleyecek fayans şeridi ile suyun dışarı çıkmasına da engel olabilirsiniz.

Büyük bir banyoya sahip olanlar için küvet, tercih edilebilecek en popüler seçeneklerden birisidir. Ayrıca çok çeşitli şekillerde ve tasarımlarda sunuldukları için tarzınıza hitap edeni bulmanız da oldukça kolaydır. Bu seçeneklerden biri akrilik oval küvetlerdir. Bu küvet modeli ile banyonuzu daha havadar ve ferah göstermeniz mümkündür. Bir küvetin lüks ve şık olması, onun pratik olmayacağı anlamına gelmemektedir. Yükseltilmiş mermer ve altıgen karolardan oluşan yüksek platformlu küvetler bunun en güzel örneğidir. Önerilebilecek bir diğer seçenek ise jakuziyi andıran köşe küvetlerdir. Banyonun köşesine yapılan bu küvet modelleri spa görünümü ile banyonuza eşsiz bir atmosfer kazandıracaktır.

BU BİR REKLAMDIR.

 

Yorum Yapın