Ajanda

Soğuk havalar spora engel olmamalı

Kızlar, soğuklar başladı diye eve kapanmak yok. Sporu hayatımızın bir parçası yaptığımızda daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmemiz mümkün.

Spor, hem bir sosyalleşme aracı hem de sağlığımız için hayati öneme sahip bir aktivite. Kaslarımızın hareket halinde olması, vücudumuzun enerji yakarak sağlıksız yağlanmasını engellemek için çok önemli. Ancak insanoğlu nankör. Ona sağlık veren her aktiviteyi reddedip tercihini şekerli, unlu, karbonhidratlı gıdaları tüketmekten yanına kullanmak istiyor.  Oysa vücudumuzun genç kalabilmesi, yağ yakabilmesi, daha aktif, dinç, sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için spora zaman ayırarak, sporu hayatımıza katarak bir yaşam sürmemiz gerekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında hepimiz soğuk havaları bahane ederek sporu boşlayabiliyoruz ve sonra bahar aylarıyla beraber, fazla kiloları verme derdine düşüyoruz. Oysa spor yılın her döneminde hayatımızda yer almalı. Üstelik, spor yapmak, vücudumuza aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi kazandırmak için de güzel bir yöntem.

Ağır şartlarda spor yapmak zorunda da değiliz. Basit ama biraz tempolu yürüyüşler bile sağlıklı bir vücut formunu sürdürebilmek için yeterli olabilir. Elbette kış aylarında soğuğa karşı vücudumuzu korumak da önemli. Kışlık eldiven, bir kaşe mont hatta eğer tarzınıza uygunsa erkek deri ceket modelleri bile hem şık hem de soğuktan koruyucu olabilir. Erkekler, kadın modellerini giyemiyor ama biz beğendiğimiz erkek modellerini giyebilme lüksüne sahibiz.

Spor ile yaşamayı tercih ettiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken detay spor ayakkabı olmalıdır. Her spor dalının kendine has üretilen özel ayakkabıları olduğunu unutmayalım. Basketbol için tasarlanmış ayakkabıyla futbol oynayamazsınız, dağcılık için üretilmiş ayakkabılar ile sağlıklı koşu yapamazsınız. Dolayısıyla, yapacağınız spora uygun bir ayakkabı edinmek zorunda olduğunuzu hatırlamalısınız.

Koşmak için de doğru koşu ayakkabısı edinmek çok önemli. Doğru koşu ayakkabısı, ayaklarınızı saran, burkulmaları önleyecek, yer bastığınızda ağırlığınızla yere basma şiddetinizi yumuşatan ve topuklarınızdan dizinize ulaşacak geri tepkiyi emebilen ayakkabı olmalıdır. Böylece yaşlandığınızda dizlerinizin ağrılar oluşmasını erkenden önlemiş olacaksınız. Koşmak, her adımda tüm vücut ağırlığını dizlere vurmak gibi bir etki yaratır. Dolayısıyla ileri yaşlarda diz sorunlarının yaşanmasını önlemek için yere önce ayak uçlarıyla basmak ve koşu ayakkabılarıyla koşmak çok önemlidir.

Yeniden spora başlıyorsanız, özellikle bacak kaslarınızı çalıştıracak pratik spor malzemeleri edinmenizi de şiddetle öneriyoruz. Çünkü bacak kaslarımız vücudumuzdaki en büyük kas kütlesi ve birkaç dakika boyunca bacak kaslarımızı çalıştırdığımızda vücudumuz büyük miktarda enerji tüketiyor. Bu da evde kaldığımız dönemlerde hareketsizlik nedeniyle biriken yağların pratik şekilde yakılmasına destek oluyor.

Yorum Yapın