Ajanda

Babişkoları da oyuna alma vakti geldi

Video oyunlarını seven kızlara küçük bir tüyo verelim. Eğer bugüne kadar evde yalnız başınıza veya kardeşlerinizle oyun oynadıysanız, belki fark etmemiş olabilirsiniz ama babalarınız da video oyunlarıyla büyümüş jenerasyona dahiller. Belki sadece meşguliyetten video oyunlarına vakit ayıramıyor veya artık “büyüdüğünü” düşünüp video oyunlarından uzaklaşmış olabilir. Ama onun içinde de bir oyun canavarı yatıyor.

Z Kuşağı pek farkında değil ama önceki kuşak, yani babalarınız, video oyunları ile büyüyen ilk kuşağı oluşturuyorlar. Onların çocukluklarında video oyunları çok zor erişilen ama çok olağanüstü mucizeler gibi görünüyordu. Bugün çoğunuz bir tabletten, bir laptop’tan multiplayer bir oyuna ulaşıp arkadaşlarınla beraber saatlerce eğleniyor olabilirsiniz ve belki de evdeki yetişkinleri, video oyunlarına ilgi göstermedikleri için garipsiyor olabilirsiniz ama emin olun, onların çocukluklarında video oyunları, çoğu çocuğun iç geçirerek baktığı, çoğunun da erişemediği küçük mucizelerdi.

Babalar günü yaklaşırken babalar günü hediyeleri arasında en popüler hediyeler dizüstü bilgisayarlar oluyor. Hatta, eşine bir hediye seçmek isteyen anneler, onun evdeki çocuklarla beraber video oyunları oynamayı sevdiğini de bildiğinden oyun bilgisayarları da arıyor olabilir. Annenizle birlikte, bu yıl babanıza hediye seçimi yaparken laptop fiyatları arasında bir araştırma yapmanızı, hatta güçlü oyun bilgisayarları olan monster laptop fiyatları içinde bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Evde rahatça oyun oynayabilmenizin bir nedeni de babalarınızın artık video oyunları konusunda bilinçli olması. Geçmişte babalar video oyunlarını yasaklama eğilimindeyken, tabi ki, bugünün babaları, önceki jenerasyondaki babaların aksine, video oyunlarını çocuklara yasaklamak yerine, onlarla beraber oyun oynamayı seçiyor. Bu “politika değişiminde” bugünkü babaların, önceki nesilde video oyunları ile büyümüş çocuklar olmasının da payı büyük.

30 yıl önce video oyunlarının zekayı geliştirip geliştirmediği konusundaki tartışmalar çok popülerken, bugün artık o nesilde video oyunları ile oynayarak büyümüş çocukların çok daha üretken, daha zeki, daha pratik, daha pragmatik bireylere dönüştüğünü, dünyayı önceki nesillerden çok daha farklı biçimde algılayıp, daha çözüm odaklı bir dünya kurduklarını görebiliyoruz.

Dolayısıyla bu yıl babanızı biraz daha dikkatli inceleyin, eğer içinde video oyunlarına karşı ufacık bir özlem bile kalmışsa, onu da sizinle beraber oyun oynayabileceği güzel maceraların içine davet etmemeniz için bir sebep yok.

Yorum Yapın