Saç Trend Okulu

Saçımı ben boyadım


Evde kullanım için iki çeşit boya var; tüp ve set boya. Uzmanlar bize, beyaz kapatmak için kullanılmayacağı ve daha pratik olduğu için set boyayı öneriyorlar.

İlk kullanım

Setlerin içinde, boya için gerekli olan tüm malzemeler var. Önemli olan noktalar ise, temiz saça boya yapılmaması (2-3 gün yıkanmamış baş derisinde oluşan doğal yağlanma koruyucu bir tabaka oluşturduğu için, boya deriye zarar vermiyor) ve perma gibi bir işlem uygulandıysa boyanın en az bir  hafta sonra yapılması.

Nasıl uygulanır

En iyi sonucu elde etmek için uygulama kılavuzunu dikkatlice okumalısın. Genel olarak uygulama şöyle: Özel bir kabın içine tüp boya sıkılır ve kap içindeki  peroxid sıvı ile tamamıyla karışıncaya kadar çalkalanır. Saçın tamamına eşit dağılacak şekilde diplerden başlayarak uygulanır ve önerilen süre kadar  beklenilir. Boyanın daha dayanıklı olması için, saçını boyama sonrası durulurken şampuan kullanma. Sadece boyanın içindeki bakım kremini uygula.

Renk nasıl seçilmeli

Saçını ilk kez boyayacaksan, çok farklı renkleri değil, bir-iki ton açık ya da koyu renkleri deneyebilirsin. Evde uygulanan boyalarla radikal değişiklikler belirli sınırlarda olur. Saç boyalarındaki yapay renk pigmentleri, saç rengini üç tona kadar açabilir. Örneğin siyaha yakın koyu renk saçların var ve kızıl rengi  denemek istiyorsun. Özellikle PR5 formüllü boyaları, kızıl tonların kalıcılığını ve parlaklığını koruması açısından tercih edebilirsin. Açık kızıl gibi bir sonuç  elde etmek istiyorsan, saçını önce kahverengiye boyayıp biraz bu şekilde kullandıktan sonra kızıl tonlarını denemelisin. Sarı gibi çok açık bir ton istersen,  bu zor bir ihtimal. Saçların koyu ise, sarıya geçene kadar kademeli olarak saç rengini açmalısın. Ama bunun için sık aralıkla boyarsan saçların yıpranır. Eğer saçların kızıl tonlarında ve sen kumral tonları kullanmak istiyorsan, o zaman küllü tonları uygulayabilirsin. Küllü tonlar, kızılın zıttı olduğu için  daha iyi tutar. Saç aralarında açık tonlar görmek istersen röşe setlerini denemelisin. Röşe ve bazı sarı renk setlerin içinde, daha fazla renk açıcı bulunur. Renk konusunda son kararı vermeden önce, mağazada bulunan saç kataloglarını mutlaka incele.

Saçımı ben boyadım

Saç renginin uzun süre dayanması için besleyici özel bakım ürünleri kullanabilirsin. Goldwell  olor Glow, beş renk tipi  için ayrı olarak geliştirilen ilk boya bakım sistemi. Beş farklı üründen oluşuyor: Boya koruyucu şampuan, durulanmayan bakım, nemlendirici bakım, köpük ve renk pigmentleri ile sıradışı parlaklık veren bitirme cilası. Elseve Color Vive Serisi ise, koruyucu şampuan, yoğun nem veren saç kremi ve parlaklık veren maskeden oluşuyor. Renk seçenekleri Koleston, Natural Colors, Garnier Nutrisse boyalarından senin için seçtiğimiz renkler  Koleston 12/0 Garnier Nutrisse 4.26 Garnier Nutrisse 5.3 Natural Colors 4M Garnier Nutrisse 7.64 Koleston 6/35 Koleston 7/0 Koleston 77/44 Natural Colors 7RL Natural Colors 10 C Natural Colors 6RM Garnier Nutrisse 2.10 Yaza yeni bir saç rengi ile başlamak isteyenler! Kuaföre kadar zahmet etmenize hiç gerek yok, evde kendiniz de deneyebilirsiniz.

 

Yorum Yapın