Bakım Güzellik Manşet

Güneşle arana mesafe koy!

Artık bronzlaşmak değil, güneşten korunmak moda! Peki ama neden? İşte sana bir takım geçerli sebepler…

Artık bronzlaşmak değil, güneşten korunmak moda! Güneşten korunma için yapman gerekenler.

Güneşten korunma için neler yapılmalı?

Güneş ışığı dendiğinde UV-A ve UV-B denilen iki yapısal bileşim aklına gelmeli. UV-A ışınları günün büyük kısmında cildimiz üzerine etki yaparken, UV-B ışınları ise en yoğun olarak öğlen saatlerinde etkili olan ışın türü. UV-A ışınları cilt lekeleri ve yaşlanmasında önemli rol oynarken, UV-B ışınları cilt yanıkları ve sonrasında cilt kanseri oluşumunun sebepleri arasında. Hepimizin güneş ışınlarından farklı etkilendiğini söyleyen Çamlıca Erdem Hastanesi Dermatoloji bölümünden Uzman Dr. Burcu Barutcugil: “Güneş ışınlarına uzun süreli ve korunmasız olarak maruz kalmak yaşımız ilerledikçe cilt lekeleri, cilt yaşlanması ve cilt kanseri gibi önemli durumlara yol açabilir” diyor.

Güneş kremini nasıl seçmeli?

Uzman Dr. Burcu Barutcugilgüneş kremi seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor…

 • Güneş kremi seçerken hem UV-A, hem de UV-B filtreler içeren ürünleri tercih etmeliyiz. Güneş kremleri hem cilt tipine, hem de cilt fototipine göre seçilmeli. Fototip, ten rengimize göre cildimizin güneşe verdiği tepki ile belirlenir. Açık tenli ve kızıl ten yapısına sahip kişiler çabuk kızarır, kolay bronzlaşmaz. Bu fototipe sahip kişiler çok yüksek koruma faktörü içeren ürünleri tercih etmelidir.
 • Güneş kremi seçerken dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise cilt tipi. Cildin kuru ise daha yoğun kıvamlı, krem tarzı ürünler tercih etmen gerekirken, yağlı ve akneli ciltlere sahip kişilerin daha akışkan, yağsız emülsiyon tarzı formları tercih etmesi uygun olur.
 • Hafif miktarda güneşe maruz kalmak başlangıçta kurutucu antibakteriyel etki ile ciltteki sivilceleri azaltıcı etki gösterebilir. Fakat güneş maruziyetinin artması ile cildin yağ üretimi değişecek ve ciltteki ölü deri oluşumunun da artması ile gözeneklerinizin tıkanması yani siyah nokta oluşumu baş gösterecektir. Ayrıca güneş sivilcelerinizi daha da koyulaştırarak leke oluşumuna neden olabilir.
 • Cildin yağlı ve sivilceli ise yağsız formda ürünler tercih etmelisin.
 • Alerjik cilt yapın varsa kokusuz, kimyasal içeriği en az olan mineral formda güneş kremlerini seçmen senin için daha iyi olacaktır.

Sağlıklı bir cilt için yapman gerekenler

 • Sağlıklı beslenmeli, bol su ve bitki çayı tüketmelisin.
 • Cilt tipinize ve yaşınıza uygun temizleme ürünleri ve nemlendiriciler kullanmalısın.
 • Nemlendirici seçiminizde yaşınıza uygun ürünler, cilt problemin varsa duruma özel (akne, cilt damarlanması, egzama gibi ) ürünleri tercih etmelisin.
 • Yaz aylarında şemsiye altında olmak güneş ışınlarından korunmakta tamamen yeterli olmaz. Gölgede olsan bile mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanman gerekli.
 • Özellikle 12:00 ile 16:00 saatleri arasında mümkünse güneşe çıkmamalısın. Güneşe çıkarken mutlaka geniş kenarlı şapkalarve güneş gözlükleri kullanmalısın.
 • Eğer açık tenli, sarışın veya kızıl isen mutlaka açık renk, ince ama uzun kollu kıyafetler ile ekstra koruyucu önlemler almaya dikkat etmelisin.
 • Güneşe çıkmadan önce cildinizde leke yapabilecek makyaj ürünleri ve parfüm kullanımına dikkat etmelisin. Makyaj ürünleri kullanacaksan en az 15-20 dakika önce güneş koruyucu ürününü uygulayıp, sonra makyaj ürünlerinizi kullanmalısın.
 • Unutma! Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremleri bile ancak sınırlı bir süre güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır. Koruyucu krem uygulamanı ortalama 2-4 saat sonra tekrarlamalısın. Eğer yüz yıkama, havuz, deniz gibi suyla temasın varsa hemen sonrasında kremini tekrar uygulamayı unutma.
 • Uzun süre önce aldığın ve sıcakta kalmış güneş koruyucu ürünlerinizi, etkilerinin azalma ihtimali nedeniyle mutlaka yenisi ile değiştir.

Yorum Yapın