Cilt Bakımı

Cilt tipine göre bakım

Öncelikle gel, senin cilt tipini tespit edelim. Cildinin T bölgesi (alın-burun-çene) yağlı, yanakların kuru ise karma, tüm yüzünde yağlanma varsa ve özellikle burun bölgesinde siyah noktalar varsa yağlı, tüm yüzünde gerginlik hissi ve pul pul bir görüntü varsa kuru cilde sahipsin demeketir. Tabii bunu kesin biçimde anlamanın en güzel yolu, bir uzmana danışmak ve cilt tipine uygun ürünlere onunla birlikte karar vermek.

Kuru ciltler için

Kuru ciltler özen ister. Özellikle hassas temizleyicileri tercih etmelisin. Nemlendiricilerin su bazlı olmalı. Geceleri, yüzün için yumuşak, sabun içermeyen likit veya krem temizleyiciler kullanmaya özen göster. Alkollü tonikleri ve kolonyalı mendilleri temizlikte kullanmayı ise aklından bile geçirme. Seçtiğin nemlendiricinin mutlaka güneş koruma faktörü içermesine de dikkat et. Çünkü kuru ciltler, iltihaplanmaya karşı diğer cilt tiplerine oranla daha meyillidir. Makyaj konusunda ise yağ bazlı fondötenler, allıklar ve pudralar kullanmalısın. Yağ bazlı makyaj ürünlerin ambalajlarındaki hydrating, nourishing, moisturizing kelimelerini baz alabilirsin. Ayrıca toz allık yerine, krem veya krem-toz allıkları seçebilirsin.

Yağlı ciltler için

Cildin yağlı ise, yüzünü günde iki kez, özellikle sabahları ve yatmadan önce yağı absorbe eden yumuşak jel temizleyici ile temizleyebilirsin. Yağsız ve aynı zamanda güneşten koruyucu ürünleri kullanman da çok önemli. Yağ içermeyen su bazlı fondötenler ise, cilt tipine uygun ürünler arasında bulunuyor. Aynı zamanda yağı kurutan fondöten ve pudraları, fazla yağı emerek parlamayı geciktirdiğinden cildin için rahatlıkla kullanabilirsin. Krem allıklar yerine ise toz olanları tercih etmelisin. Cildindeki yağı kurutmak için, sert, deterjan bazlı sabunlar ve alkollü tonikler kullanmamaya özen göster. Çünkü zamanla bu ürünler cildine zarar verebilir. Kakao yağı, temizleme kremi gibi yağlı içeriği olan ürünlerden de kaçınmalısın.

Karma ciltler için

Yağlı olan T bölgesini daha da yağlı hale getirmemek için, kullandığın ürünlere dikkat etmelisin. Bunun için de karma ciltler için formüle edilmiş temizleyiciler ve nemlendiriciler seçmelisin. Nemlendiricini sadece yanaklar gibi neme ihtiyaç olan bölgelere uygulamalısın. T bölgesinde kullandığın zaman sivilcelerin artmasına neden olabilirsin. Eğer göz altı bölgen kuru ise, çok yağlı olmayan ve hassas ciltler için hazırlanmış bir göz kremi kullanmalısın. Makyaj yaparken ise su bazlı ve yağsız fondötenleri denemelisin. Fondötenini uygulamadan önce ise yanaklarına nemlendirici sürmeyi unutma.

 

İlgini Çekebilir:

alt Dünyanın en güzel 25 duvar kağıdı için tıkla!

 

 

 

Yorum Yapın