Bakım Manşet

Yaz mitleri

Kafanda güzelliğe dair efsaneler varsa, bazı sorulara cevap buluyor, ama doğru olup olmadığından emin olamıyorsan, şu an tam da doğru yerdesin!

Yazı: İpek Koşan

MİT: D vitamini sadece güneşte bulunur
D vitamini eksikliği için tek çözümün güneş olduğu yıllardan beri söylenir. Fakat dermatologların dediğine göre güneşin altında bu kadar uzun süre kalmak zararlı. Onun yerine çeşitli yiyecekler sayesinde D vitaminini vücuduna alman mümkün. Süt, somon gibi besinler, sana bu konuda yardımcı olabilir.

Mit: 50 faktör daha çok korur
Güneşin zararlı etkilerinden kurtulmamız için güneş kremi kullanmamız şart. Güneş kremlerinin üzerinde yazan “SPF”nin anlamı ise Amerika’da 30’un üzerinde SPF yazılması yasaklanmış! Çünkü 30 ile 50 arasında yüzde 1-2 arası koruma farkı var. Eğer çok açık tenliysen 10-15 koruma faktörü kullanman yeterli. Tek yapman gereken kremini sık sık yenilemek.

Mit: Güneş kremi sivilceye neden olur
Gerçek şu ki, güneş kremleri aknelerini daha fazla hale getirebilir. O halde yapman gereken, cilt tipine uygun bir güneş koruyucusu kullanmak. Örneğin akneli bir cildin varsa, yağlı ciltlere özel bir koruyucu tercih etmelisin.

Mit: Ağda yaptıktan sonra güneşe çıkmamak gerekir
Ağdadan sonra tenindeki hassasiyet arttığı için alerjik reaksiyonlar ve lekeler ortaya çıkabiliyor. İşte bu yüzden ağda sonrası güneşe çıkmaman en doğrusu. Eğer mutlaka çıkman gerekiyorsa, koruyucunu sık sık yenilemeyi ihmal etmemelisin.

Mit: UV koruması içeren makyaj ürünleri güneşe karşı korur
Eğer ürünün içindeki “titanyum di oksit” oranı yeterli ölçüdeyse, ekstra güneş korumasına gerek yok. Ama dilersen önce güneş koruyucunu sürüp ardından da makyajını yapabilirsin.

Mit: Suya dayanıklı güneş kremlerini yenilemeye gerek yoktur
Amerika’dan aldığımız son bilgilere göre ürünlerin üzerinde “waterproof” yani su geçirmez yazısı yasaklanmış. Çünkü terledikten ve yüzdükten sonra korunabilmek için kremi yeniden sürmen gerekiyor. Krem konusunda cimrilik yapmaman da şart:) Ne kadar gerekiyorsa o kadar krem sürmelisin. Yüzüne ceviz büyüklüğünde, vücuduna da pinpon topu kadar sürebilirsin. Buradaki anahtar kelime güneş kremini iki saatte bir yenilemen.

Mit: Saç korumalı ürün kullanmaya gerek yok
Güneş, saçlarına tahmin edemediğin kadar zarar veriyor. Uzmanlara göre güneş saçlarının rengini açıyor, ama bunu zarar vererek yapıyor. Dokusuna da aynı şekilde zarar veriyor. Saçlar kuruyor, kırılıyor ve cansız bir görünüm haline geliyor. Tıpkı tenini koruduğun gibi saçlarını da güneşten koruman şart. Saç derinin yanmaması için şapka takmayı da unutma.

Mit: Solaryum o kadar da kötü değil
Aslında kötüler:( 35 yaşından önce solaryuma girmek, deri kanserini riskini yüzde 75 artırıyor. Bronzlaşmak istiyorsan, otobronzan kremlerden faydalanabilirsin.

Mit: Koruyucuya ihtiyacım yok, çünkü esmerim
Koyu renkli olman senin yanmanı veya deri kanseri olma riskini değiştirmiyor. Hatta doktorlara göre koyu tende hastalıklar da daha geç teşhis ediliyor. Deri tonuna aldırış etmeden çok işlevli ürünler günlük kullanımın için çok uygun.

 

Yorum Yapın