Pazarda, alışveriş merkezinde, butikte nasıl alışveriş yapılır?

1471 views Yorum yap
alt

 İşin püf noktası, alışverişi nerede ve nasıl yapacağını bilmekten geçiyor. Haydi, sen de tarzına ve isteğine göre alışveriş mekanını belirle ve taktiklerini kap!

Yazı: Canan Danyıldız

Pazara gidelim!

Alışveriş yaparken çeşit ve ucuzluk senin için önemliyse, o zaman tercihini semt pazarlarından yana kullanmalısın! İşte pazarda işine yarayacak taktikler…

  • Pazarda “pazarlık” yapılır, bunu alışveriş sırasında aklından asla çıkarma! Utanma, sıkılma:) Yan tezgahtaki büyüklerine bir bak, onları örnek al…
  • Eğer giysilerini daha özenle seçmek ve sakin bir havada alışveriş yapmak istiyorsan, sabah saatlerini tercih etmelisin. Böylece giysileri kimseyle çekiştirmeden ve yıpranmadan seçebilirsin:)
  • Ancak sabahın ilk saatlerinde fazla bir pazarlık payı olmayacağını sana hatırlatalım. Akşam saatlerine kalırsan, büyük indirimlerle istediğini alman mümkün. Senden önce onlarca malın satıldığını ve bol çeşitten nasibini alamayacağını da aklının bir kenarına koy!

 

  • Pazarın bir olumsuz tarafı da alacağın kıyafetleri denemeyecek olman. Bedenini ve ölçülerini iyi bilmen şart.Çünkü sana yakışmayacak ya da bedenin olmayan bir ürünü değiştirmen biraz zor olmayabilir.

Buna dikkat et! 
Pazar yerleri kalabalıktır, bu yüzden kendini ve çantanı sürekli kollamanda yarar var.

 

Alışveriş merkezi çılgınlığı

Birbiri ardına açılan alışveriş merkezleri, sana birçok markayı bir arada bulma imkanı tanıyor. Sen de modayı yakından takip ediyor ve marka giymekten vazgeçemiyorsan, adresin AVM’ler olmalı!

  • AVM’lere açılır açılmaz gitmelisin. Kalabalık bastırmadan vitrinleri istediğin kadar gözetleyebilir ve rahatça turlayabilirisin. Beğendiğin mağazaya bu saatlerde uğrarsan, tezgahtarlar da seninle daha fazla ilgilenir. Böylece kendini daha özel hissedebilir ve şımartabilirsin:)

 

  • Büyük yerlerden alışveriş yapmanın bir olumlu tarafı da aldığın ürünü beğenmezsen ya da herhangi bir sorunla karşılaşırsan, kolayca iade edebilecek olman. Ama bunu yapmak için faturanı mutlaka saklaman gerektiğini sakın unutma.
  • Alışveriş yaptığın esnada karnın acıkırsa, sakın panik yapma! AVM’de olmanın başka bir keyifli tarafı da, aynı yerde onlarca restoranı bir arada bulabilmek! İki alışveriş arasında bir karın doyurmak şart!

 

Buna dikkat et! 
AVM’lerde dolanırken temiz havadan nasibini almayacağını hatırlatmakta fayda var. Etrafta sürekli akım halindeki elektriğin ve klimaların sağlığına iyi gelmeyeceği kesin! Üstelik bitmeyen gürültü de baş ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden alışverişini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yap.

 

Kişiye özel, butik alışveriş

Okuldan evine dönerken ya da arkadaşlarınla kahve içmeye giderken etrafta gördüğün o şirin kepenkli küçük ve gösterişli vitrinli dükkanların adlarını arkadaşların bilmiyor olabilir. Ama bu mağazalarda seni harika ürünler bekliyor!

  • Butik alışverişlerinde birbirinden değişik ve kimsede olmayan modeller bulman mümkün! Onları istediğin gibi deneyebileceğini ve kabin sırası bekleme kaygısı olmadan rahat davranabileceğini de hatırlatırız.

 

  • Butikler kendi içinde ikiye ayrılır: İlki ucuz olanlar, diğeri ise pahalı olanlar. İlkinde birbirinden ucuz ve kaliteli mallar bulman mümkün, ama böyle olunca kalabalıkla birlikte alışveriş yapmak zorunda olacağını hatırlatırım.
  • Pahalı bir butikte alışveriş yapmayı göze alırsan, bütçeni iyi tartmalısın. Çünkü bazen bu alışveriş tercihi sana bilindik mağazaların iki katına mal olabilir. Ama kimsede olmayan, özel tasarım ve şık kıyafetler bulabileceğin kesin!

 

Buna dikkat et! 
Butik alışverişlerinde değiştirme ve iade işlemlerini büyük mağazalardaki gibi kolay yapamayabilirsin. Bizden söylemesi:)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir