Bakım

Okul alıştırmaları

 Okula bomba gibi bir dönüş yapmaya hazır mısın? Haydi, dertleri tasaları kaldır rafa! Tırtıl gibi yavaş yavaş yürüme, kelebekler gibi uçarak git okula:)

 

 

Yazı: Filiz Şeref

Sorun: Başarısız olma korkusu
Amaç: Yüksek notlara kavuşmak
“Bu yıl derslerimin süper olmasını istiyorum” diyorsan, sadece demekle kalma, hemen harekete geç!

Öğretmenlerin gözüne gir
Okulun ilk günlerinde kendini göstermeli, öğretmenlerinin dikkatini çekmelisin. Bunu nasıl yapabilirsin, bir düşünelim…
* Derse katılmak, seni tanımaları açısından kesinlikle çok önemli! Adı ilk öğrenilen öğrenciler, parmakları hep havada olanlardır.
* Cin fikirli, yaratıcı öğrenciler de her zaman dikkat çekerler. Sivri olmadığın ve aşırı muhalefet yaratmadığın sürece, fikirlerini açıkça söylemekten çekinme.
* Devamsızlık yapmamak, derste sürekli not tutmak, dersi derste dinlemek de şart tabii!
* Ders çıkışlarında öğretmenlerinin yanına giderek, derste anlattığı konuyla ilgili sorular sorabilirsin. Dersle olan yakın ilgin öğretmeninin dikkatinden kaçmayacak ve bu durum kanaat notu olarak sana geri dönecektir.

Çalış ve çabala
Sen eve ne zaman kapansan, aklın dışarıya gezintiye mi çıkıyor? Öyleyse, bu sene kitaplarını karalamak dışında da bir şeyler yapmaya ne dersin?
* İyice konsantre olup konuyu anlamaya çalışmalısın. Senin gibi yerinde duramayan, zıpır bir kız için bu çok zor biliyoruz, ama başarı için çabalamak şart:) Konsantre olmak için aklını tamamen boşalt, ama sınav sonucunda yaşayacağın sevinci düşünmekte serbestsin:)
* Ders çalışırken kendine belli saatler koymaya çalış. “Kümeler”i çalışmak için kendine iki saat ver örneğin. Mola zamanı gelmeden masanın başından hiçbir yere de kımıldama. Tamam, bir bardak portakal suyu almak için mutfağa gidebilirsin:) Düzenli ve programlı çalış, yeter!
* Klasik öğrenci hatasına düşüp sınavlara son gece çalışma. Bir hafta önceden sınav konularını gözden geçirmek ve anlamadığın noktaları sorup öğrenmek, sana başarının kapılarını açacak!
***********************************

Sorun: Arkadaşsız kalmak
Amaç: Sosyal kelebek olmak
“Okulda yeniyim, ben nasıl arkadaş bulacağım” ya da “Bu yıl farklı bir çevre edinmek istiyorum” diyorsan, sosyal hayatına renk katmak için hazırlan! Ama “ben böyle iyiyim, dokunmayın bana” diyorsan, bak o senin bileceğin iş:)

“Sen yenisin galiba” sendromunu yen
Eğer yeni bir okula başlıyorsan, kalabalık bir arkadaş grubu ve süper bir sosyal çevre edinmenin ipuçlarını öğrenmen iyi olabilir.
* Herkesle konuş. Sınıfta aynı sırayı paylaştığın çocukla ya da serviste yanına oturan kızla muhabbet etmekten çekinme. Yemekhane ya da kantinler de, yeni arkadaşlar edinmek için ideal mekanlardır.
* Eğer oturup birinin seni eğlenceli bir şeyler yapmak için davet etmesini bekliyorsan, daha çoooook bekleyebilirsin. Hem, bekle bekle nereye kadar, değil mi ama? Bir an önce harekete geç ve sen bir şeyler planla. Örneğin, bu hafta sonu lunaparka gitmek, go-kart yapmak ya da bowling oynamak kulağa nasıl geliyor? Ne yapacağınızı, ne zaman, nerede yapacağınızı ve kaç paraya mal olacağını açıkça yazan bir mail hazırla ve arkadaşlarına bu maili gönder.

Monotonluğu yık
Yemek molalarını ve ders aralarını sadece bir iki kız arkadaşınla dedikodu yaparak, boşa harcama. Büyük düşün:)
* Sürekli aynı kişilerle görüşmek ve aynı şeyleri yapmak, bir yerden sonra can sıkıcı olabilir. Ama çevren ne kadar geniş olursa, eğlence de o kadar fazla olur. Eğer birkaç yıldır aynı okuldaysan, sınıfa yeni gelenlerle ya da daha önce muhabbet etmediğin kişilerle yakınlaşmayı dene. Hem yeni arkadaşlar, hayata bakış açını da etkiler, hayatın farklı yönlerini keşfedersin.
* Hafta sonlarını daha eğlenceli kılmak için yeni bir grup oluşturmaya ne dersin? Bu arada dikkatli olmalısın, herkesten de iyi arkadaş olmuyor sonuçta. Önce bir bak ve eğer anlaşabileceğini düşünürsen görüşmeye devam et.
****************************************

Yorum Yapın