Bakım

Çim biçme yöntemleri

alt

 ”Yaz bitti, artık uzasalar bile dert değil” diye düşünme. İçi dışı bir tertemiz bir kız olman çok kolay. Bunun için kısacık zaman, azıcık güç harcaman yeter de artar bile.

 

En pratik çözüm: Tıraş
Tüylerimizden kurtulmanın en acısız ve hızlı yolu, kuşkusuz tıraş yöntemi. Üstelik tıraş yapabilmek için tüylerin uzamasına da gerek yok. Bu kadar kolaylığı olan bu yöntem çoğu kez tercih edilirken, birçok zaman hiç denenmiyor bile. Nedeni de, tüylerin çabuk çıkması ve her tıraş işleminin tüyleri daha kalınlaştırdığına inanılması. Örneğin tıraş yaptığında bacaklarındaki pürüzsüzlük en fazla 2-3 gün sürüyor. Ayrıca sık yapılan tıraş, cildin kurumasına sebep olabiliyor. Bu yüzden, her daim nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmemek gerekiyor.

Nasıl yapılıyor
Tıraş edeceğin bölgeyi yıkadıktan sonra köpük ya da tıraş jelini sür. Mutlaka kadınlar için tasarlanmış tıraş bıçaklarını tercih etmelisin. Hareketlerini kılların çıktığı yöne doğru yapmalısın. Tıraş bıçağını çok bastırmamaya dikkat et, yoksa kendine zarar verebilirsin.

Yapıştır-çek: Ağda
Ağda yöntemi tıraşa göre daha avantajlı, çünkü tüyleri kökünden alıyor ve neredeyse üç hafta gibi bir süre pürüzsüzlük sağlıyor. Ayrıca, özellikle diz ve dirsek bölgelerimizde bulunan ölü deriyi temizleyerek cildimizin yenilenmesini sağlıyor. Ancak onun da diğer yöntemler gibi bazı olumsuz yönleri var. Örneğin ağda, yapılan bölgeye bağlı olarak acı hissetmemize neden oluyor. Yani ağda yaparken canımız yanabiliyor. Tekrarlamak için tüylerin uzaması gerekiyor; kısa tüyleri almıyor. Bu da alma zamanı gelinceye kadar tüylü gezeceğimiz anlamına geliyor. Böyle bir durumun kötü bir görüntü oluşturacağını unutmamalı ve ağda zamanlarını iyi ayarlamalısın. Yoksa kötü bir manzarayla karşılaşabilirsin.

Nasıl yapılıyor
Ağdalar, sir, ılık gibi değişik türlere ayrılıyor. Hepsi de görevini başarıyla tamamlıyor. Senin yapman gereken, hangi ağda çeşidini kullanacağına karar vermek. Ardından kutunun arkasında yazan kullanma talimatını okuyarak amacına ulaşmak. Ancak hangi türü yaparsan yap unutmaman gereken tek şey var, o da kılları hep çıkış yönünün tersine doğru çekmek!

 

Yorum Yapın