Genel Manşet

Yenilen, keyiflen!

Yeni yılda yepyeni bir “sen”e kavuşmak için tamı tamına 30 günün var. Haydi o zaman takvimi hazırla!

1

İşe saçlarından başlamalısın. Kuaförün yolunu tut ve saçlarında ufacık da olsa bir değişiklik yap.

 

2

Kusurları ört! Artık mor göz altlarınla dolaşmak yok! Derhal bir mağazaya git ve tenine en uygun kapatıcıyı keşfederek her gün kullan.

 

3

Kapatıcıdan sonra rujunu seçmeye geldi sıra. Hem doğal bir rengi olan hem de dudağı nemlendiren bir dudak balmı tam senlik.

 

4

Şimdiye kadar belki de cildine çok fazla özen göstermedin. Ama nemlenmiş ve canlı görünen bir cilt istiyorsan kendi belirleyeceğin bir ürünü düzenli olarak kullanmalısın. Tek kural, düzenli olmak:)

 

5

Artık korkma! Sivilcelerin varsa doktora gitmekten, dişlerin sorunluysa tel takmaktan, bunalıyorsan psikoloğa danışmaktan korkma! Unutma hiçbir şey için geç kalmadın.

 

6

Makyaj çantanı ufaktan yapmaya başlasan iyi olur. İçerisinde hafif ışıltı veren bir allık, rimel ve rujun olabilir.

7

Tüylerinden ve bıyıklarından şikayetçiysen annenle konuşmak için geç kalma. En azından görünen kısımlardaki tüylerden kurtulmak istediğini, bu şekilde kendini iyi hissetmediğini anlatırsan seni anlamaya çalışacaklardır. Tüylerinden kurtulmana izin vermediler mi? Sorun yok! Tüy sarartıcılar işine yarayabilir.

8

Saçlarınla barış! Eğer kıvırcık saçların varsa sürekli topuz yapmaktan vazgeç. Tek yapman gereken dalga veren saç köpükleri ya da spreyleri kullanmak. Saçlarından utanma! Sen onlara iyi bakarsan, onlar da seni yarı yolda bırakmaz:)

 

9

Her sabah solgun bir yüzle uyanıyorsan açık pembe tonlardaki bir pudra ile yüzüne renk verebilirsin. Tek yapman gereken, yüzüne ince bir kat halinde uygulamak.

 

10

Eğer kiloluysan, saç modelini değiştirerek daha zayıf görünebilirsin:) Eğer saçlarını uzatır, yanlardan sarkıtırsan yüzünün dolgunluğu daha fazla ortaya çıkar. Saçlarını omuz hizasında kestirir, yandan ayırırsan, yüzüne doğal bir incelik vermiş olursun.

 

11

Eğer seyrek kaşların varsa bir kaş kalemi ya da farıyla kaşlarını doldurabilirsin. Ama kaş renginle uyumlu olmasına çok dikkat et!

 

12

Dudaklarının inceliğinden şikayetçiysen dudak tonuna yakın bir kalemle dudağını çerçeveledikten sonra parlatıcı sürersen dolgun bir görünüm elde edersin:)

 

13

Eğer kaşlarının arasındaki deriler pul pul olup dökülüyorsa ve kaşlarında sürekli bir döküntü varsa hemen diş fırçandan yardım al. Kaşlarına bakım yağı sürerek hafifçe masaj yap. Dilersen zeytinyağı da kullanabilirsin.

 

14

Sabah evden çıkarken yüzünü yıkıyorsun ama döndüğünde pırıl pırıl parlamış oluyor. Sanki yağ sürmüşsün gibi! Bunu önlemek için cildini gülsuyuyla sil. Çünkü gülsuyu, ciltteki fazla yağı alıyor ve canlı görünmesini sağlıyor. T bölgen için de matlaştırıcı tonikten vazgeçme.

 

15

Cildinde, özellikle yanaklarında kızarıklıklar varsa ve bunlardan hoşlanmıyorsan sıkılmana gerek yok. Çünkü bunun için hazırlanmış birçok ürün var. İşin sırrı yeşil kapatıcılarla önce kırmızı nötraze etmek ve üzerine bb krem sürmek.

 

16

Tırnaklarını mı yiyorsun? Artık yeme. Kendine güzel ojeler sürülmüş fotoğraflar indir ve her gün onlara bak. Kendi ellerinin de bu kadar güzel olabileceğini hayal et. Senin de pürüzsüz görünen ellerin olabilir! Ama biraz sabretmelisin. Tırnakların şekle girmeli ve sen de onları güzelce törpüleyip bakım yapmalısın. Bir ayda tamamdır:)

 

17

Mis gibi kokmak en kolayı! Kendine güzel bir parfüm seç. Bileklerine, boynuna ve saçlarına uygularsan gün boyu güzel kokular saçabilirsin. Ter kokmamak da çok önemli. Her sabah kalktığında giyinmeden önce mutlaka deodorantını kullan.

 

18

Saçların gün içinde yağlanıyorsa ve “sıksalar yağı çıkacak” türünden bir hale bürünüyorsa sabah evden çıkmadan önce saç köklerine saç spreyi sık ve 10 saniye boyunca saç kurutma makinesi tut. Eğer buna vaktin yoksa kuru şampuan kullanmayı alışkanlık haline getir.

 

19

Saçların pırasa gibiyse, dümdüz ve hacimsiz olmalarından sıkıldıysan çözümü var! Saçlarını öne eğ, saç köklerine dolgunlaştırıcı sprey sık. Sonra kurutma makinesini ılık ayara getir ve bir süre saçlarına tut. Başını hızla kaldır ve saçlarını savurarak çık:)

 

20

Siyah noktaların, temizlik ürünlerini güzelce kullanmana rağmen yok olmuyorsa, sıkmaya çalışma ve dermatologdan yardım al. Yoksa iz kalmasına sebep olabilirsin.

 

21

Sivilceler! Başının tatlı belaları. Düzenli olarak cildini temizlemen gerektiğini biliyorsun. Buna ek olarak akşamları yatmadan, bir diş sarımsağı ikiye keserek sivilcelerinin üzerinde gezdir. Çünkü sarımsak bakterileri yok ediyor. Eğer açık yara şeklinde sivilcelerin varsa tabii ki onlara dokunmuyoruz:)

 

22

Kendine pratik bir bakım yapmak istiyorsun ama aklında hiçbir şey yok. Biz söyleyelim. Bir domatesi ikiye böl ve bu iki parçayla yüzüne masaj yap. Kurumasını bekledikten sonra durula. Eğer açık yara şeklinde sivilcelerin varsa bunu uygulama yoksa yüzün biraz yanabilir:)

 

23

Eğer kronik olarak ağız kokun varsa ağzındaki bakterilerden kurtulmalısın. Nefesinin temiz kokması için dişlerini düzenli fırçalamalısın. Hatta dilini de dil fırçası ile fırçalaman gerekiyor. Eğer yanında diş fırçan olmadığı zamanlarda koku hissedersen elma ye ya da naneli sakız çiğne.

 

24

Ergenlik döneminde çoğumuz ister istemez kambur dururuz. Yanlış duruş o kadar yaygın ki bunu fark etmeyiz bile. Şöyle düşün; eğer dik durursan daha uzun boylu görünebilirsin:) Ayrıca nefesini diyaframdan alman da dik durmana yardımcı olacaktır.

 

25

Yüzündeki geniş gözeneklerden sıkıldıysan, artık her yerde kolayca bulabileceğin kil maskelerini denemelisin. Makyaj yapmadan önce de gözenekleri kapamaya yardımcı olan ürünler kullanabilirsin.

 

26

Her sabah gözlerin şiş olarak uyanıyorsan küçük bir bez parçasını kafeinli kahveye batırarak gözlerini sil ve bezi 10 dakika boyunca bu bölgede tut. Kafein sayesinde şişliğin azalmasına yardımcı olacaksın.

 

27

Tüm gün ayakkabıların içinde kalan ayaklarımız nefes alamadığı için kokabilir. Çünkü ayak bölgesinde 250.000’den fazla terbezi bulunuyor. Dolayasıyla terlemeleri ve kokmaları çok normal. Her gün aynı ayakkabıyı giyme. Ayakkabı ve ayaklara sıkılan deodorantlardan edin. Dilersen koku giderici keçeler de kullanabilirsin.

 

28

Eğer okul ve derslerden bunalıyorsan ve gergin günler yaşıyorsan sana bir önerimiz var. Gerildiğini hissettiğin an lavaboya git ve bileklerine birkaç dakika boyunca soğuk su tut. Bunun dışında bir iki dakika boyunca burnundan derin nefes alarak rahatlayabilirsin. Derin bir nefes al, burun deliklerinden birini tıka ve nefesini açık olan taraftan bırak. Aynı işlemi diğer taraf için de yap.

 

 29

Avuçların mı terliyor? Gergin ve sinirli olduğun zamanlarda avuçların terliyorsa, dört poşet çayı sıcak suda demleyip soğumaya bırak. Bir parça bezi soğumuş olan çaya batırarak 15 dakika boyunca avuçlarına bastır. Çayın içindeki tonik asit aşırı terlemeyi kontrol altına alır.

 

30

Yeni yıl için iyi niyet listesi hazırlamaya ne dersin? Bu yıl yapmak istediklerini ve kendinde sahip olmak istediklerini bu listeye yaz ve her gün bunları hayal ederek uyumaya çalış. Her gün yaptığın 5 güzel şeyi kağıda yaz. Ne kadar şanslı bir kız olduğunun farkına var:)

 

 

Yorum Yapın