Genel Manşet

Stranger TV

“Stranger Things”i çok özlediğini biliyoruz ve yeni sezonun 2021’de gelecek olması oldukça üzücü. Yeni bölümler gelene kadar “Stranger Things” ile benzer çizgide olan bu diziler, özlemini dindirecek.

Yazı İrem Naz Güvel

The OA

Dizi, gizemli bir şekilde ortadan kaybolduktan 7 yıl sonra geri dönen Prairie Johnson’ı merkezine alıyor. Kaybolduğunda görme engelli olan Prairie, tekrar ortaya çıktığında görmeye başlar. Prairie’nin sırrını öğrenirken birçok gizemli olaya tanıklık ediyoruz. Bu açıdan dizi, “Stranger Things”in Upside Down’ı anımsatan benzer unsurlar içeriyor. Ancak şunu söylemeliyi, bu kadar çok sevilen ve akıllarda soru işareti bırakan “The OA” maalesef 2. sezonun ardından iptal edildi.

 

Roswell

Uzaylılara karşı ilgisi olanlar Roswell olayını duymuştur. 1947’de Amerika’da Roswell kasabasına düştüğü iddia edilen uzay gemisinin hikayesi birçok dizi ve filme konu oldu. Onlardan biri olan 1999 yapımı “Roswell” dizisi hem gizem hem de bir gençlik dizisinden beklediğimiz her şeyi sunuyor. Bir yandan uzaylı kardeşlerin dünyaya alışmasını, bir yandan da beraberinde getirdikleri gizemleri çözüyoruz. Dizinin ayrıca geçtiğimiz yıllarda yeniden çevrimi de oldu. Ancak bizim favorimiz 1999 yapımı.

 

The Leftovers

Doğaüstü olaylar ve hiçbir iz bırakmadan kaybolan insanlar desek aklına hangi dizi gelir. Hayır, “Stranger Things” değil, “The Leftovers”dan bahsediyoruz. İşte iki dizinin de konuları birbirine bu kadar benziyor. “The Leftovers”ın yapımcıları arasında, bir dönem gizemleriyle kafaları yakan “Lost”a imza atmış Damon Lindelof yer alıyor. Diziyi “Stranger Things”ten ayıran nokta ise konunun biraz yavaş ilerlemesi ama beklediğine değecek.

 

Dark

İzle ya da izleme ancak “Dark”ı duymamış olamazsın. İçindeki gizem, beyin yakıcı sorular, kaybolan insanlar ve zaman kırılması gibi kavramlarla dizi, “Stranger Things” hayranları tarafından da çok seviliyor. Hatta birçok kişi “Dark”ı, Alman “Stranger Things” olarak adlandırıyor. Dizide kaybolanları Hawkins çocuklarına benzetebiliriz. “Dark” final yaptığından rahat bir şekilde diziyi bitirebilirsin.

 

The X Files

Kültleşen yapım “The X Files” bugünkü bilimkurgu dizilerin öncüsü sayılıyor. FBI ajanları Mulder ve Scully, her bölümde gizemli olayları araştırarak hem gerilim hem de polisiye tadında bir seyir sunuyor. “Stranger Things” de zaman zaman “The X Files”ın mirasından pay alarak, diziye saygı duruşunda bulunuyor.

 

Filmler

“Diziler çok uzun, bana film önerin” diyorsan, işte sana kaçırılmayacak bir liste. Dizinin yapımcıları, bu filmlerden ilham alarak “Stranger Things”in çatısını oluşturduklarını ve filmlerdeki sahnelerin benzerlerini dizide görebileceğimizi söylüyor. Bu filmleri izledikten sonra dizinin bölümlerine tekrar baktığında bu detayları yakalayabilirsin.

It

E.T.

Alien

Firestarter

Define Avcıları

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

 

Yorum Yapın