Genel Kültür Mantarı Manşet

Sihirli roller

“Harry Potter” oyuncuları rolleri nasıl kapmış hiç merak ettin mi? Görünüşe bakılırsa hiç de kolay olmamış.

Daniel Radcliffe

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” filminde Harry’i canlandıracak kişi bir türlü bulunamıyordu. Çocuk oyuncu arayışında olan yapımcılar, televizyonda Daniel’ın oynadığı bir filmi görünce ona hayran kaldılar ve hemen teklifte bulundular. Ancak Daniel’ın ailesi onun oyuncu olmasını istemediklerinden sürekli teklifi geri çevirdiler. Sonunda filmin yapımcısı David Heyman, onları ikna etti. Sonuç ortada:)

Emma Watson

Hermione rolü için film ekibi, okul okul dolaşıp rol için seçmeler yapıyordu. Böylece Emma seçmelere katılma şansı yakaladı. “Seçmelere giden binlerce kız vardı. Ailem eğer rolü alamazsam ne yapacağım konusunda endişeliydiler. Beni gerçekçi tutmaya çalışıyorlardı. Ama o rolü alacaktım” diye rolü alma konusunda ne kadar kararlı olduğunu anlatıyor.

Rupert Grint

“Bir başvuruda bulundum ve sonra hiçbir şey duymadım. Bu yüzden biraz yaratıcı olmakla kaybedecek bir şey olmadığını düşündüm. Rap yaptığım, kadın kılığına girdiğim ve Ron Weasley’nin diyalogunu okuduğum bir video çekip şirkete gönderdi” diye Rupert rolü nasıl kaptığını paylaşıyor.

Richard Harris

İlk iki filmde Dumbledore’u oynayan Richard Harris ilk başta teklifi reddetti. Ta ki torunu Ella, onun rolü geri çevirdiğini öğrenene kadar. Oyuncu, torununun “Dumbledore’u oynamazsan seninle bir daha asla konuşmam” tehdidi karşısında rolü kabul etmek zorunda kalmış.

Tom Felton

Tom ilk başta hem Harry hem de Ron için seçmelere katıldı. Ancak yapımcılar ondaki Draco ışığını görünce bir şans vermek istemişler. Role o kadar uydu ki, Tom olmadan Draco Malfoy’u düşünemiyoruz.

Alan Rickman

Severus Snape rolü için ilk tercih edilen isim Tim Roth’du. Ancak oyuncu, başka büyük bütçeli bir filmi tercih ederek rolü ggeri çevirdi. Böylece Snape rolü Alan Rickman’ın oldu.

Ralph Fiennes

Oyuncu, Adı Anılmaması Gereken Kişi’yi oynama şansını başlangıçta geri çevirdi. Fikrini değiştiren kişi ise kardeşi oldu: “Rolün bana göre olmadığını düşündüm. O zamanlar 12, 10 ve 8 yaşlarında üç çocuğu olan kız kardeşim Martha, ‘Yapmalısın’ dedi. O zaman teklifi kabul ettim.”

Bonnie Wright

Bonnie, erkek kardeşi ilk iki kitabı okurken “Bana Ginny’i hatırlatıyorsun” dedikten sonra karakteri canlandırmakla ilgilenmeye başladı: “O zamanlar 9 yaşındaydım. İlk kitabı okudum ve bağımlısı oldum. Annem işten eve geldiğinde, ‘Lütfen, lütfen bana Harry Potter için bir seçme ayarlayabilir misin?’ dedim.”

Helena Bonham Carter

Bellatrix rolünü ilk kapan isim, filmde Draco Malfoy’un annesi Narcissa’yı canlandıran Helen McCrory’di. Ancak Helen hamile kalınca rolü Helena’ya devrettiler. Yine de, yapımcılar Helen’i hemen silmediler ve daha sonraki filmlerde ona Narcissa rolünü verdiler.

Robbie Coltrane

Film için seçilen ilk isim Hagrid’i oynayan Robbie Coltrane’di. Çünkü serinin yazarı J.K. Rowling, başından beri Robbie’nin Hagrid’i canlandırmasını istiyordu: “Robbie, Hagrid için mükemmel çünkü Hagrid çok sevimli ve oldukça komik bir karakter. Bence Robbie bunu mükemmel bir şekilde yapıyor.

Yorum Yapın