Bakım Genel Güzellik

Plaja adım adım

Tatile gideceğiz ama önce cildimizi, ellerimizi, ayaklarımızı, saçlarımızı tatile çıkarmamız lazım. Bu yaz plaj bakımında dikkat etmen gerekenleri söylüyoruz.

Cilt

Cildimiz, güneşle oldukça fazla muhattap oluyor. Özellikle de bronz bacaklarla gezmek gibisi yok:)Bu yüzden bacaklarımız başta olmak üzere tüm vücudumuzu kışın izlerinden arındırmalıyız. Peeling ve kese yapmak da bunun en bilinen ve en uygun yöntemi. İşte adım adım yapman gerekenler:

 1. Kese yapabilmek için cildinin kuru olması gerekiyor. Bu yüzden en az üç gün önce cildine nemlendirici krem sürme. Böylece derilerin daha rahat soyulabilir. Keselemeden önce cildinin yumuşaması için sıcaklığa ihtiyacın var. Bu yüzden banyonu ılık yerine sıcak suyla yapabilirsin.
 2. Tüm ölü derilerini temizledikten sonra suyla cildini iyice durula ve duştan çıktıktan sonra cildini çok bastırmadan kurula.
 3. Artık en güzel nemlendiren kreminden sürebilirsin. Her gün düzenli olarak bakım yapmayı ihmal etme.
 4. Yüzünün bakımı daha nazik olmalı. Bu yüzden ölü derilerinden arınırken peeling kremi kullanabilirsin. Özellikle de siyah noktalardan arınmak, ileride sivilcelerle karşılaşma ihtimalini azaltır.

Ayaklar

Kışın kapalı kalan ayaklarımız çok fazla bakım istemedi:) Ama şikayet zamanı geldi. Artık plaj bakımında pamuk şeker gibi pespembe görünmeliler:) O halde çalışmalara başlayalım!

 1. Kendine bir kap al ve o kabı sadece ayaklarına bakım yapmak için kullan.Suyla doldurduğun kabın içine banyo tuzu ya da doğal zeytinyağlı bir sabun koyabilirsin. Bir süre bekledikten sonra ayaklarını sudan çıkar ve kurula.
 2. Tırnak etlerin çok fazla tırnağının üzerine geliyorsa pratik manikür makaslarıyla etlerinden kurtul.
 3. Tırnaklarını batık yapmaması için düz bir şekilde kes ve törpüleyerek şekil ver.

Eller

Kışın sürekli kalem tutan bu eller, güneş kremlerini tutmaya hazır mı? 🙂 Hazırlayalım!

 1. Tırnaklarını yiyorsan derhal bırakıyorsun:) Çünkü uzun ve şekilli tırnaklarına yakışacak bir sürü oje var. Önce tırnak şeklinin nasıl olacağına karar ver. Oval mi yoksa küt mü? Daha sonra yapabilirsen kendin, yapamazsan kuaföre giderek tırnaklarına şekil ver.
 2. Ellerindeki ölü derilerden arınman da şart. Tırnaklarının üzerini ve ellerini peeling kremiyle iyice ov.
 3. Tırnaklarının sararmasını istemiyorsan koyu renkli ojeleri uzun süre tırnağında tutma.

Saçlar

Sürekli topladın, ördün, topuz yaptın… Saçlarının güzelliğini okul zamanında ortaya çıkaramadın. Onlara şekil verip ahenkle dans ettirebilirsin. Plaj bakımında saçlar çok önemli.

 1. Saç bakımı, vücut bakımından biraz daha fazla zamanını alacak:) Öncelikle bir kuaförün yolunu tut. İster başka bir model verdir istersen de sadece uçlarındaki kırıkları aldır. Yeter ki saçların biraz nefes alsın.
 2. Biraz da rengi değişsin dersen, artık işin çok kolay. İster 15 gün, istersen 1 ay kalıcı olan saç boyaları var. Üstelik rengarenk!
 3. Bakımsız olmaz! Saç maskeleri yapman için seni bekliyor. Ayrıca düzenli olarak kullanacağın şampuanını da seçmelisin.
 4. Saç şekillendiricilere göz attın mı? Pratik bir şekilde saçlarına istediğin şekli verebilirsin. Böylece kuaförde saatlerce beklemek zorunda da kalmazsın. Özellikle doğal deniz dalgalarını yapabilmeni sağlayanlara göz at deriz.

 

 

Yorum Yapın