Genel Manşet Ünlüler

Olivia’nın “ekşi” etkisi

“Drivers License” ile listeleri altüst eden, kırılmadık rekor bırakmayan Olivia Rodrigo ilk albümü “Sour” ile müzikal başarısını zirveye taşıyor.

Yazı İrem Naz Güvel

İlk single’dan ilk başarı

Bu yılın başına kaar sadece belli bir kesim Olivia Rodrigo adını biliyordu. “High School Musical: The Musical: The Series”de oynayan Olivia oyunculuk ve şarkı yeteneklerini dizinin hayranlarına kanıtlamıştı. İlk single’ı “Drivers License”ı duyurduğunda kimse şarkının bu kadar büyük ses getireceğini tahmin etmedi. Sabrina Carpenter ve Joshua Bassett’in içinde bulunduğu aşk üçgenini anlattığı iddiaları şarkının popülaritesini arttırsa da, “Drivers License” müzikal anlamda kendisini kanıtlayan bir parça. Dinleyenleri birçok yerden yakalayarak kendini tekrar tekrar dinlettiriyor.

“Deja Vu” etkisi

“Drivers License”ın ardından herkes Olivia’nın bir sonraki şarkısı için heyecanla beklemeye başladı. Geçtiğimiz aylarda ikinci single’ı “Deja Vu” ile deja vu etkisi yaşattı. Şarkıda bu kez Olivia eski sevgilisinin yeni ilişkisi hakkındaki duygularını sorguluyor. “Drivers License”dan daha renkli ama baş döndürücü bu klipte oyuncu Talia Ryder şarkıcıya eşlik ediyor.

“Sevdiğim bir şey yaratacağım”

Başlangıçta bir EP olarak tasarlanan albüm, “Drivers License”ın başarısının ardından full albüm olması kararlaştırıldı. “Sour adını taşıyan albüm için Olivia, “Albümün çok yönlü olmasını istiyorum. Hayalim ana akım pop, halk müziği ve alternatif rock arasında bir kesişim noktası olması. Halk müziğinin şarkı yazımına, lirizmine ve ezgilerine bayılıyorum. Alt-rock’ın tonunu seviyorum. Açıkçası, pop ve pop sanatçılarına takıntılıyım. Bu yüzden tüm etkilerimi almaya çalışacağım ve sevdiğim bir şey yaratacağım” diyor. Şarkıcı hiç beklemediği kadar albümden çok memnun olduğunu ve şu anda yapabileceğinin en iyisini yaptığını hissettiğini de ekliyor.

Taylor etkisi

Olivia’nın büyük bir Taylor Swift hayranı olduğunu bilmeyen yok. En güzel tarafı da, Taylor da Olivia’nın büyük bir hayranı. Karşılıklı birbirlerine hayran olan bu ikili müziklerini de etkiliyorlar. Özellikle Olivia, albümdeki birçok şarkıda Taylor-vari sözleri ve ezgileri var. Ayrıca albüm kapağında şarkıcı, Taylor’ın ona hediye ettiği yüzüğü takarak ona selam gönderiyor. Bu ikiliden gelecek müzik çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hikaye anlatıcısı

Taylor şarkı isimlerinde de Olivia’ya yol göstermeye devam ediyor. Taylor’ın geçen yıl yayınladığı “Folklore” albümünde hakim olan hikaye anlatıcılığı “Sour”da da var. “Şarkı listesi en sevdiğim kısım, üzerinde çok çalıştım. Bu konuda çok heyecanlıyım. Bu, albüm döngüsünün en sevdiğim bölümlerinden biri” diyerek isimleri hazırlarken nasıl eğlendiğini anlatıyor.

En genç söz yazarı

Şarkıların birçoğunu 17 yaşında yazdığını söyleyen Olivia’nın ilk albümünde bolca gençlik ateşi, kalp kırıklığı ve melodram olması hiç de şaşırtıcı değil. Şu an 18 yaşında olan Olivia, o yaşlarda olmanın nasıl bir şey olduğunu, biten her ilişkinin nasıl bir sarsıntı yarattığını onu dinleyen herkese hissettiriyor. Genç yaşında böyle güçlü sözler yazan birinden, ileride büyük işler bekliyoruz.

 

Yorum Yapın