Mekanın sahibi kim?

32348 views Yorum yap

Rap dünyasında her şey tozpembe değil. Birçok rapper birbirine diss atarak savaş ilan ediyor. Kim mekanın sahibi, kim pistten alınacak bebe bu savaşların sonunda belli olacak.

Yazı İrem Naz Güvel

Ceza & Sagopa Kajmer

Eski dostların kavgası Türkçe rap’in unutulmazları arasında. Eskiden sıkı dost olan ülkemizin önde gelen rapçileri Ceza ve Sagopa Kajmer “Neyim Var Ki” gibi birçok parçaya imza attı. Ancak 2003’te bir İsveç konserinde Sagopa Ceza ve kardeşi Ayben’in ona ve o dönemki eşine laf attığını ve arkasından kötü bir şekilde konuştuğunu ileri sürerek davacı oldu. Bu kavga uzun bir süre rap kulislerini meşgul etti. Ancak bu yıl Ceza babasını kaybettiğinde eski dostu yanında oldu ve Ceza da bu desteği geri çevirmedi. İki taraf o günden beri sessiz. Umarız ki bu kavga artık bitmiştir.

Cardi B & Nicki Minaj

En başarılı iki kadın rapçi Cardi B ve Nicki’nin arası başından beri pek iyi değildi. Girdikleri ortamlarda sahte gülücüklerle bir sıkıntılarının olmadığını göstermeye çalışsalar da ara ara şarkılarda diss atmaktan çekinmediler. Ancak geçtiğimiz yıl ikili çok kötü şeyler oldu. Nicki’nin onun anneliğini eleştiren bir tweet’i beğendiğini öğrenen Cardi, bulundukları bir davette Nicki’ye ayakkabı fırlattı. Gecenin sonunda Cardi’nin kafasında kocaman bir şiş vardı. İkili sözlü atışmaya devam ettiler ancak bu durumdan yorulduklarını söyleyip olayı akışına bıraktılar. Umarız bu fırtına öncesi sessizlik değildir.

Norm Ender & tüm rapçiler

Norm Ender’in rap dünyasında birçok kavgası var. Ceza ve onunla bir türlü yıldızları barışmayan Ender, sık sık birbirlerine diss attılar. Uzun bir sessizliğe gömülen Ender’i kabuğundan çıkaran şey yeni nesil rapçiler oldu. O ve Patron, yenilerden pek hoşlanmıyordu ve onları Amerikan özentisi rap yapan bebeler olarak suçladılar. Bunun ardından Ender, “Mekanın Sahibi” parçasıyla hem Ceza’ya hem de Ezhel ve Ben Fero’ya çok ağır bir diss attı. Bu noktada çok ilginç bir durum yaşandı; şarkı daha 24 saatini doldurmadan, Ezhel “LOLO” isimli parçasıyla karılık verdi. Ceza, Ben Fero, Ezhel’e “Fight Kulüp” parçasında eşlik eden rapin ağır ağabeyi olan Killa Hakan, “Herkes birbirine saygı duymalı” dedi ve ortalık şimdilik sakinleşti.

Kanye West & Drake

Drake’in arası idolü olarak gördüğü Kanye West ile hem inişli çıkışlıydı. “In My Feelings” parçasında bahsi geçen “Kiki”nin, Kanye’nin eşi Kim Kardashian olduğu ve zamanında Drake ile birliktelik yaşadığına dair dedikodu çıktı. Kanye söylentileri yalanlarken, Drake sessizliğini korudu. Buna sinirlenen Kanye, onun bilinçli bir şekilde sessiz kalarak ortalığı karıştırdığını ileri sürdü. Kanye birine taktı mı, o kişinin kurtulması biraz zor.

Bonus

“Susamam”

Rap dünyasında her zaman kavgalar değil, güzel şeyler de yaşanıyor. Rapçi Şanışer, Fuat, Ados, Hayki ve Kamufle gibi 18 rapçiyi bir araya getirerek “Susamam” şarkısını çıkardı. Şarkı adalet, özgürlük, doğa, eğitim, kadına ve hayvana yönelik şiddet konularını çok ağır bir şekilde eleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir