Genel Manşet Ünlüler

Kitab-ı Lana Del

Lana Del Rey’in sinematik müziği ve dingin sesi her zaman hikayeleri gözümüzde canlandırıyor. Bu kez söylemek istediklerini farklı bir yöntemle aktarmak isteyen şarkıcı, bir şiir albüm yayınladı.

 

İlk kitap

Lana Del Rey’in şarkılarını dinlediğinde neler hissediyorsun? Sesindeki sakinlik, sözlerindeki dışavurumculuk ve melodinin depresif aura’sıyla Lana bizi başka evrenlere götürüyor. Şarkıları duyduğumuzda şiirin melodiye dökülmüş halini dinliyor gibiyiz. Lana da bu şiirselliğin farkına varıp, bir şiir kitabı ve onu takiben bir şiir albümü çıkardı. “Violet Bent Backwards over the Grass”, 13 uzun şiir ve birkaç kısa eser içeren bir şiir koleksiyonu. İlk kitabını yayınlayan şarkıcı, hemen ardından kitaba eşlik eden bir sözlü albümü de piyasaya sürdü. Albümden elde edilen gelirin yarısını, Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan yerlilerinin korunmasına adanmış kuruluşlara bağışlayacak.

 

1 dolara satışta

Şiirin müzikteki en büyük ilham kaynaklarından olduğunu sık sık dile getiren şarkıcı, nihayet karşımıza somut bir örnekle çıkıyor. 2017 yılından beri şiir yazan ve Walt Whitman ile Allen Ginsberg’ü idolleri olarak gören Lana’nın şiir denemelerini “Ride” ve “Tropico” kliplerindeki monologlar da dinlemiştik. Son albümü “Norman Fucking Rockwell!” yayınlayana kadar bir şiir albümü hazırlamak aklında yokmuş. Albüm hazırlık aşamasında birçok bloğu takip edip, şiirler okumuş ve böylece üretkenliği artmış. Ayrıca düşüncelerinin paha biçilmez olduğunu söyleyen Lana, kitabı bir dolara satacağını açıkladı. Tam bir kraliçe değil mi:)

 

Geçmişini anlatıyor

Albümle aynı adı taşıyan şiirde, Lana “vahşi” yaşamını anlatıyor. Ancak bu özgür yaşamın gerisinde aile olma fikrine ve ondan gelen mutluluğa da eğiliyor. Bu, Lana’nın aile kurma isteğini anlattığı ilk çalışma değil. “How to Dissapear” şarkısında “New York’tan ayrılalı yıllar oldu, bahçede bir çocuğum ve iki kedim var” sözleriyle gelecek planlarından bahsetmişti. Şarkıcı, 2020 itibariyle yirmi milyon dolar olduğu tahmin edilen net bir servete sahip. Ancak “Happy”de paradan çok anılarla dolu olmaya odaklanıyor ve asıl zenginliğin maddi olmadığına dikkat çekiyor. İklim değişikliği, yalnızlığı ve gençken yaşadığı alkol problemleri de şiirlerinde yer buluyor. Bu kez Lana’nın geçmişine dair tüm ayrıntıları net bir şekilde öğreniyoruz.

Yorum Yapın