Genel

Kaygıya geçit yok

Okula dönüş hem heyecan verici hem de bunaltıcı olabiliyor. Ders zilinin çalması yaklaştıkça okul kaygısı giderek artıyor. İlk gün endişeleriyle mücadele etmene ve bu geçişi olabildiğince kolay hale getirmene yardımcı olacak 6 ipucunu sıraladık.

Duygularını yaz

Düşünmeye biraz ara ver. Endişelerimiz aklımıza geldikçe daha da büyür ve korkutucu hale gelebilir. Bu nedenle en yakınındaki kağıt ve kalemi al, yazmaya başla. Tüm korku ve endişelerini içinden geldiği gibi kağıda dök. Yazmayı bitirdiğinde, korkularını daha somut bir şekilde göreceksin. Bu, endişelerinle doğrudan başa çıkman için daha hazırlıklı hissetmenizi sağlayacak.

Hazır ol

Okulun ilk gününe hazırlanmaya başlamak için şimdiden harekete geçebilirsin. İlk gün için tamamen hazır olduğundan emin olmak adına elinden geleni yap. Büyük gün geldiğinde çantanı toplama, saçını nasıl yapacağını karar vermek gibi ufak görünen işlerle bu şekilde başa çıkabilir ve daha sonra büyük resme odaklanabilirsin.

Biriyle konuş

Kendine çok fazla yüklenme. Bu durumu sadece sen değil, arkadaşların da aynı şekilde yaşıyor. Korkuların hakkında onlarla, ailenle veya bir profesyonelle konuş. Tıpkı yazmak gibi, konuşmak da endişelerini azaltmana yardımcı olacak.

Öğretmenlerine danış

Yüz yüze ders konusunda gergin misin? Öğretmenlerinin kim olacağını zaten biliyorsan, onlara iletişime geçmeye çalış. Bu seni daha rahat hissettirecektir.

Güzel şeyleri hatırla

Milyonlarca kez okula gittin. Birkaç aylık tatilin ardından okul temposuna uyum sağlayamayacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kendine okulda sevdiği güzel şeyleri, arkadaşlarını, sınıfta yaşadığınız eğlenceli anıları hatırla. Şimdi geri dönmek daha heyecanlı olacak.

Unutma, yalnız değilsiniz!

Yaşadığın tüm her şeyle sadece sen mücadele ediyormuşsun gibi düşünme. Sıkıntılarla tek başına yüzleşiyormuş gibi hissetmek çok kolaydır ancak öyle değilsin. Tüm sınıf arkadaşların seninle aynı konumda, onlar da aynı korkuları taşıyorlar. Umuyoruz, bu seni biraz daha iyi ve daha az yalnız hissettirir.

Yorum Yapın