Genel Manşet

Kasetler gömüldü

Çarpıcı hikaysleriyle 4 sezon boyunca sevenleriyle buluşan 13 Reasons Why’da maalesef yolun sonuna gelindi. Dizi son sezonuyla sevenlerine veda etti.

4 yılın sonu

Hannah Baker’ın kalbimizi sızlatan hikayesiyle başlayan ve her sezon gizemi en üst seviyede tutan 13 Reasons Why final yaptı. Her sezonda içimizi daha da acıtan sahneler izledik. İlk sezon Hannah’ın geride bıraktığı kasetleri dinleyip onun yaşadıklarına şahit olduk. Başından geçenleri öğrenince onun için adalet peşinde koştuk. Dizinin en az sevilen karakteri Bryce’ı kimin öldürdüğünü bulmaya çalıştık. Tüm bu gizem parçalarını toplaya toplaya 4. sezona geldik. Diğer sezonlarda olduğu gibi final sezonda da çok sevdiğimiz bir karaktere veda ettik. Böylesine çarpıcı hikayeler anlatıp, konuşulmayanlara dikkat çektiği için dizi ekibine bir kez daha teşekkür etmekte yarar var.

Geçmişin hayaletleri

Son sezonu izlerken hepimizin aklında Hannah’nın tekrar görünüp görünmeyeceği vardı. Tam da finale yakışır bir şekilde, veda ettiğimiz karakterlerin hayaletlerini gördük. Kardeşi olarak gördüğü Justin, Clay’in hep yanındaydı. Jessica’nın Bryce’a sebep olduğu tüm kötülüklerin onları bir araya getirdiğini söylediği sahnede tüm her şeyi affettik. Ve her şeyi başlangıcı olan Hannah, Clay’e son vedasında bulundu. Aynı ilk sezondaki gibi karşılıklı oturdukları banklardan birbirlerine doğru yürüdüler. Aralarında hiç konuşma olmasa da birbirlerinin ilk gerçek aşkı olan çift, tüm hislerini sadece duruşlarıyla bize aktardı. Tabii bu sahneyi izlerken boğazımıza bir yumru oturdu.

Spin off mu geliyor?

Jay Asher’ın kitabından uyarlanan dizi 1 sezon olarak planlanmış ama ilgi görünce 4 sezona çıkarılmıştı. Clay’i canlandıran Dylan Minnette son sezonu çekmenin çok değişik hissettirdiğini ve şimdiden her şeyi özlediğini söyledi. Ancak bu durumun heyecan verici olduğunu ve hikayenin doğru zamanda bittiği için de minnettar olduğunu ekledi. Ayrıca Dylan olası bir spin off hakkında da konuştu. Dizinin bir yan dizi olabileceğini ama nasıl ve ne zaman olacağını bilmediğini, “Nasıl olacağını hayal bile edemiyorum. hiçbir fikrim yok. Clay Jensen etrafta olacak mı? Kim bilir. Bilmiyorum” sözleriyle aktardı.

Gerçekleri aktardılar

13 Reasons Why’ın bu kadar etkili olmasında, gençlerin yaşadığı sıkıntıları ve yüzleşmek zorunda oldukları problemleri bir filtreye koymadan gerçekçi bir şekilde aktarması yatıyor. Brandon Flynn dizinin hiçbir zaman ‘Bunu yapmak zorundayız çünkü hayranlar bunu istiyor’ mantığında ilerlemediğini, tek yaptıkları şeyin gerçeği işlemek olduğunu söyledi. Bu yüzden diziyi tekrar tekrar izledik.

“Asla pişman değilim”

Dizinin önemli karakterleri Jessica ve Justin’i canlandıran Alisha Boe ve Brandon da karakterlerine veda ederken çok üzülmüşler. Alisha asla pişmanlığı olmadığını ve ortaya çıkan işten kesinlikle gurur duyduğunu söyledi. Brandon da, “Justin kariyerimi ve bir kişi olarak beni çok etkiledi ve sanırım ben de onu etkiledim. Bu gerçekten simbiyotik bir ilişki gibiydi” diye Justin’e veda etmekte zorlandığını açıkladı. O zaman bizde dizinin son sezonuna ait kamera arkası görüntüleriyle diziye veda edelim.

 

Yorum Yapın