Genel

Kana susamış kahraman

Hem süper kahramanları hem de vampirlerden mi hoşlanıyorsun! O zaman Morbius senin yeni favori kahramanın, daha doğrusu anti kahramanın olacak. Örümcek Adam’ın kötülerinden Morbius’u yakında izleyeceğiz.

Yazı İrem Naz Güvel

Yeni bir anti kahraman

Marvel çizgi roman evreninde 7 binden fazla karakter var. Tabii ki bu kahramanların hepsini bilmek neredeyse imkansız. Iron Man, Örümcek Adam ve Thor gibi kahramanlar, bu evrenin en bilinenleri. Şimdi ise Marvel yönünü çizgi romanlar arasında sıkışıp kalmış karakterlere çeviriyor. İşte Morbius da o karakterlerden biri.

Vampir doktor

Filme geçmeden önce Morbius karakterini bir tanıyalım. Michael Morbius’un görünümü oldukça çirkindir ve üstelik nadir bir kan hastalığı vardır. Kötü görünüşüne rağmen zamanını kitap okuyarak geçiren Morbius, zamanla insan ve hayvan biyolojisi alanında uzmanlaşmış, hematoloji alanında tıp diploması almış saygın ve Nobel ödüllü bir biyolog olur. Fakat doğaüstü vampirizmin bazı güçlerini ve kana susamışlığını taklit eden “sözde vampirizm” adı verilen çok daha kötü bir hastalığa yakalanır. Morbius artık hayatta kalabilmek için kan içmek zorundadır ve ışığa karşı güçlü bir isteksizliği vardır. Böylece uçma yeteneği, insanüstü güç, süper hız ve hızlandırılmış iyileşme kazanır.

DC’den Marvel’a

“Morbius”, biyokimyacı Michael Morbius’un nasıl evrim geçirdiğine ve bu süreçte yaşadıklarına odaklanıyor. Morbius kendisini nadir görülen bir kan hastalığından iyileştirmeye çalışırken, istemeden kendisine bir tür vampirizm bulaştırır. Bu kana susamışlık hikayesinde Jared Leto, Morbius’a hayat veriyor. Morbius bir anti kahraman ve Jared daha önce DC’ye bağlı “Suicide Squad”da en popüler anti kahraman Joker’i canlandırmıştı. Filmde oyuncuya Matt Smith, Adria Arjona, Jared Harris, Al Madrigal ve Tyrese Gibson eşlik ediyor. Ayrıca filmde oynayan Michael Keaton, daha önce “Örümcek Adam: Eve Dönüş”te Vulture’a hayat verdi. Bu filmde de, rolünü yeniden canlandırıyor gibi görünüyor.

Örümcek Adam’ın kötüsü

Filmin ilk fragmanı 2019 yılında yayınlandı. Ancak araya giren pandemi, filmin vizyon tarihini oldukça ileriye attı. “Morbius”, Sony’nin Örümcek Adam evrenindeki en sıra dışı filmi. Film anti kahraman hikayesiyle “Venom”a benzetiliyor ve iki film de, Marvel Sinematik Evreni’nin bir parçası değil.

Doktor, “Morbius”da

Filmdeki dikkat çeken bir detaydan da bahsetmeliyiz. Kadroda yer alan Matt Smith bildiğin gibi “Doctor Who”da 11. Doktor’a hayat vermişti. “Doctor Who”nun “The Brain of Morbius” adlı bölümünde Doktor, Morbius ile karşı karşıya geliyor. Matt, daha önce diğer süper kahraman film rollerini reddetmesiyle biliniyor. Ancak yönetmen Daniel Espinosa’nın filmde yer alması ve Marvel Sinematik Evreni’nde Nebula’yı canlandıran eski “Doctor Who” yıldızı Karen Gillan’ın da teşvikiyle oyuncu filmde oynamayı kabul etti.

 

 

Yorum Yapın