Genel Manşet Sinema

Eve dönüş yok

Yılın merakla beklenen filmi, yıl sonunda geldi. Üç Örümcek Adam’ı görme ihtimalimizin olduğu “Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok” filmi sonunda vizyonda.

Yazı İrem Naz Güvel

Maskesi düştü

Tom Holland’ın yer aldığı “Örümcek Adam” serisinin ikinci filmi “Evden Uzakta” birçok kişide hayal kırıklığı yaşatmıştı. Ancak üçüncü film “Eve Dönüş Yok”un fragmanını ve filmle ilgili söylentileri duyunca, geçmiş filmdeki hayal kırıklığını unutacağız görünüyor. “Örümcek Adam” sinema evreninde ilk kez, Örümcek Adam’ın kimliği açığa çıkıyor. “Mahallenizin dost canlısı komşusu” olarak anılan Örümcek Adam, artık “dost canlısı” değil. Mysterio’nun kimliğini açığa çıkmasının ardından Peter zor günler geçirir. Üstelik bu durum çevresini de etkiler. Bunu düzeltmek için Doktor Strange’in kapısını çalar. Strange’in yaptığı büyü ters gidince işler daha karmaşık hale gelir.

Tüm “Örümcekler” toplandı

“Eve Dönüş Yok”u bu kadar heyecanla ve sabırsızlıkla beklememizin nedeni çokluevren’i izleyecek olmamız. Doktor Strange’in yaptığı büyü çokluevrenin olmasına sebep olur. Bunun sonucunda, bugüne kadar çekilmiş tüm “Örümcek Adam” filmleri iç içe geçiyor. Fragmanda gördüğümüz gibi Tobey Maguire’ın canlandırdığı “Örümcek Adam” serisinin kötülerinden Doktor Octopus ve Yeşil Goblin filmde yer alıyor. Durum böyle olunca, tüm Örümcek Adam’ların Tobey, Tom Holland ve Andrew Garfield’in filmde yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Oyuncular bunu kesin bir dille yalanlasa da, bunun filmin sürprizini bozmak istemediklerinden açıklamadıklarına inanıyoruz. Ayrıca “Daredevil” dizisinde süper kahraman Daredevil’ı canlandıran Charlie Cox’un da, filmde rolünü tekrar oynayacağı konuşuluyor. Doğrusunu filmi izlediğimizde göreceğiz.

Spoiler yok

Söylentilerin ardından herkes, Tom’un sürprizleri “ağızından kaçırmasını” bekledi. Bildiğin gibi Tom’un spoiler vermekte üstüne yok. Ancak Tom bu kez ağızını sıkı tutuyor: “Bu konuda bir şey söylemeyeceğim çünkü dersimi aldım.” Ayrıca yapım şirketi, filmin adını önceden duyurulmaması için Tom, Zendaya ve Jacob Batalon’a sahte afişler göndermiş.

Son kez Örümcek Adam

“Eve Dönüş Yok”, Tom’un hem Sony Pictures hem de Marvel Studios ile olan sözleşmesinin sonunu işaret ediyor. Ancak oyuncu, Örümcek Adam olmaya devam etmek istediği için sözleşmeyi uzatmaya istekli olduğunu söyledi: “Onlara her zaman beni geri isterlerse hemen orada olacağımı söyledim. Bu muhteşem dünyanın bir parçası olmanın her dakikasını sevdim. Hayatımı değiştirdi. Burada olduğum için çok şanslıyım.”

Kahraman Tom

Neredeyse bu filmi izleyemeyecektik. Yapım öncesinde, “Örümcek Adam”ın haklarına sahip olan Sony ile Marvel Studios’un sahibi olan Disney aralarında anlaşmazlık yaşadı. Bunun sonucunda “Örümcek Adam” filmlerinin çekilmeyeceği duyuruldu. Bu olay elbette herkesi hem korkuttu hem de şaşkına çevirdi. Tom araya girerek, Sony ve Disney’i yeniden görüşmek için zorladı ve filmin iptal edilmesini önledi. Yeni anlaşmanın şartlarına göre, “Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok” hala Marvel Sinematik Evreninde (MSE) yer almakla kalmıyor, aynı zamanda Örümcek Adam karakteri de, gelecekteki MSE filmlerinde ve çapraz evrenlerde görünebilecek.

Yorum Yapın