Genel Manşet Sinema

Dedektif Enola

Sherlock Holmes’u özlediğini biliyoruz. O zaman aynı onun kadar akıllı ve sıra dışı kız kardeşi Enola Holmes ile tanış.

 

Sherlock özlemi

Sir Arthur Conan Doyle’ın hayatımıza kattığı dedektif Sherlock’u tanımayan yok. Onun kitapları, filmleri ve dizileri her seferinde büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Yazar Doyle hayatta olmadığından doğal olarak yeni bir Sherlock kitabı beklemiyoruz. Ancak gözlerimiz film ve dizilerde bu sıra dışı dedektifi arıyor. Ne Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı “Sherlock Homes” filminden, ne de Benedict Cumberbatch “Sherlock” dizisinden yeni bir gelişme var. İşte “Enola Holmes” tam da Sherlock aşkımızın depreştiği bir dönemde hayatımıza adım attı. Bilmeyenler için tanıştıralım Enola, Sherlock’un biricik kız kardeşi.

 

Aile boyu dedektif

Enola da ağabeyleri Sherlock ve Mycroft gibi bir zeka küpü. Ancak olayları çözme ve araştırmacı yönüyle Sherlock ile yarışır. Netflix’te yayınlanan “Enola Holmes” filmi Nancy Springer’ın kitap serisi “The Enola Holmes Mysteries”den uyarlanıyor. 1884 İngiltere’sinde geçen hikayede, Enola’nın 16. yaş gününde, annesi ona gizemli hediyeler bırakır ve ardından kaybolur. Bu durumda ağabeyler Sherlock ve Mycroft devreye girerek, Enola’yı genç kızların gittiği bir görgü okuluna göndermeye karar verir. Ancak Enola bu duruma sıcak bakmaz. Ağabeylerini dinlemeyip, annesini aramak için kaçar. Arama sırasında onun gibi evden kaçan genç lort Tewksbury ile tanışır.

 

Dedektif ekip

Yeni bir Holmes üyesi ve yeni bir dedektif macerasıyla tanıştığımız için çok heyecanlıyız. Ancak filmin kadrosu da bir hayli dikkat çekici. Genç dedektif Enola’yı onun kadar azimli ve yetenekli Millie Bobby Brown canlandırıyor. Millie’nin “Stranger Things”ten Enola Holmes”a kadar uzanan bu yolculuğunda oyuncunun kendisini ne kadar geliştiğini görüyoruz. Rolünün de hakkını fazlasıyla veriyor. Kadronun zenginliği Millie ile sınır değil. Nam-ı diğer Superman, Henry Cavill Sherlock’u ve “Hunger Games” yıldızlarından Sam Claflin de Mycroft’a hayat veriyor. Helena Bonham Carter ve Louis Partridge da onlara eşlik eden isimler.

 

Enola sorunsalı

Doyle’un orijinal hikayelerinde Sherlock’un küçük bir kız kardeşinden hiç bahsedilmiyor. Ancak Baker Street’e gelene kadar ünlü dedektifin Mycroft adında bir erkek kardeşi olduğu da bilinmiyordu. “Sherlock” dizisinde ise Holmes kardeşlerin Eurus Holmes adında, küçük yaşta akıl hastanesine gönderilen bir kız kardeşi vardı. Bu karakterin uzun bir dönem yalnız yaşadığından bahsedilmişti. Filmde de Enola adı tersten okunduğunda “alone”, yani “yalnız” anlamına geliyor.

 

İşi kolaylaştırmıyor

Bu projede Millie anadilini İngiliz aksanıyla rahat bir şekilde konuşabiliyor. Filmin gizem dışında bir büyüme hikayesi olduğunu söyleyen oyuncu, “Enola Holmes kim, neyi temsil ediyor ve neye inanıyor? Kendinden çok emin ama yine de çok masum. Geleceğin neler getireceğini bilmiyor ki, bu şu anda her genç bu hisleri yaşıyor” diyor. Millie filmdeki aksiyon sahneleri kendi yapmak istemiş. Bu yüzden hantal dönem kostümünün içinde, yaklaşık iki ay dövüş eğitimi aldı. “Vücudumu nefes almaya ve korse içinde hareket etmeye hazırlamam gerekiyordu. Üst üste kıyafetlerle bu durum çok zordu” diye yaşadıklarını anlatıyor.

 

Enola yardım etti

Millie kaygı ile mücadele ettiğini ve zaman zaman bu durumun onu engellediği itiraf ediyor. Bu konudaki en büyük destekçisi de Enola olmuş. “Enola bana kendim olmayı ve kendimin en büyük eleştirmeni olmayı öğretti. Olduğum kişiyi sevmek için kendime güveniyorum. Çünkü kelimenin tam anlamıyla yapabileceğim tek yol bu. Kendinize sevgi vermek çok önemli. Herkesin kendini güçlendirmesi gerekiyor” diyen Millie öğüt vermeyi de ihmal etmiyor.

 

 

Yorum Yapın