Genel

Disney’den Lofi Minnie: Focus Albümü

Geçen yıl piyasaya sürülen ve Lofi Hip-Hop türünün en iyi sanatçılarının klasik Disney şarkılarını yeniden yorumladığı Lofi Minnie: Focus albümünün başarısının ardından, Walt Disney Records, Lofi Minnie: Chill isimli bir albüm daha yayınladı.

20 Ocak’ta çıkan albümde; odaklanmak, ders çalışmak ve yaratıcılığı ön plana çıkarmak için ideal olan rahatlatıcı ve yepyeni bir tarzda düzenlenmiş “When You Wish Upon a Star”, “Beauty and the Beast”, “We Don’t Talk About Bruno” gibi ikonik hit parçalar bulunuyor. Lofi Minnie: Chill albümünde eevee, Gnarly ve Jeff Kaale gibi Lofi müziğin önde gelen sanatçıları ve yeni isimler yer alıyor.

Geçen yılki albümü 12 milyondan fazla kişi dinledi

 Geçen yıl yayınlanan Lofi Minnie: Focus albümü, dünya genelinde 12 milyondan fazla dinlenerek büyük bir başarı elde etti. “Hakuna Matata” adlı parça tek başına 4,5 milyon dinlemeye ulaşırken 5 milyon takipçiyle Spotify’ın en büyük listelerinden olan “Lofi Beats”e de eklendi.

Dünya genelinde Rolling Stone, NME ve Mixmag gibi çok sayıda yayın organının dikkatini çeken albüm hakkında BBC, “… Disney’in yükselen, ilham verici şarkıları bu türün özellikleriyle son derece uyumlu” yorumunu yaptı.

The Walt Disney Company Enterprise Franchise Management yetkilisi Tim Pennoyer da konu hakkında şunları söyledi: “Disney’in en ünlü ikonlarından biri olan Minnie Mouse, dünya çapında pek çok kişi için rahatlatıcı bir figür. Lofi türünü özel yapan şeylerin başında da dinleyicilerin rahatlamasını ve gevşemesini sağlaması geliyor. İlk albümümüz Lofi Minnie: Focus’ta bu iki unsurun birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu gördük ve yeni albümler çıkarmamız gerektiğine karar verdik.

Bu projede yer alan son derece yetenekli Lofi sanatçılarına minnettarız. Onlar olmadan bunları başarmamız mümkün olmazdı. Her birinin tarzı o kadar kendine özgü ki bu albüm baştan sona tutarlı bir havayı korurken herkese özel bir şey sunmayı da başarıyor.
Lofi müzik hayranları şarkıları saatlerce dinleyebiliyor. Bu sebeple Lofi Minnie’de 16 şarkıya yer vererek dinleyicilerin ilk albümle birlikte bir saatten fazla müziğin keyfini çıkarmasını sağladık. Minnie Mouse ile klasikleşmiş Disney şarkılarının yepyeni yorumlarını dinleyicilerle buluşturacak olmak bizim için son derece heyecan verici.” 

 İnsan kalbiyle uyumlu tempoya sahip müzik türü

Kökleri hip-hop, house ve caza dayanan yeni bir müzik türü olan Lofi, genellikle insan kalbinin doğal ritmiyle uyumlu olarak dakikada 70-90 vuruşluk bir tempoya sahip enstrümantal bir tür. Odaklanmayı kolaylaştıran Lofi parçalar, saatlerce dinlenebiliyor.

Son dönemde yaygınlaşarak Spotify’da en hızlı büyüyen türlerden biri haline gelen Lofi, özellikle 15-35 yaş arası dinleyiciler tarafından tercih edilerek dünya genelinde popülerliğini giderek artırıyor. İnternet üzerinden yayın yapan diğer platformların yanı sıra YouTube da arka planda dönen ders çalışma ve manzara animasyonlarıyla Lofi dinleyicilerinin uğrak noktası.

Yorum Yapın