Genel

Dikkat, tatbikat var!

Melanie Martinez yeni EP’sinin hazırlıklarını sürdürürken, albümden 2. single “Fire Drill” yayınlandı. Geçmişinden ilham aldığı şarkı, şarkıcının uğradığı zorbalıkları ortaya çıkarıyor.

Zorbalığı anlatıyor

“Fire Drill” Melanie Martinez’in 4. EP albümü “After Scholl”dan yayınlanan 2. parça.  Bu, şarkıyı ilk duyuşumuz değil. Melanie’nin 2. stüdyo albümüyle bağlantılı olan film “K-12”in sonunda şarkıyı ilk kez dinlemiştik. Şarkıda Melanie insanların yapay olmalarını ve sürekli olarak dikkat çekmelerini, aile hayatlarını geride bırakmalarını ve başkalarının beğenilerine hitap edip popülaritelerini artırmaları için gerçek kişiliklerini gizlediklerini anlatıyor. Şarkı çıkış noktasını, Melanie’in okulda yaşadığı zorluklardan alıyor. “Neden bu şekilde giyiniyorsun? Neden böyle davranıyorsun? Neden sadece benim gibi değilsin?” sözleri, okulda şarkıcının dış görünüşü ve tarzıyla sık sık zorbalığa uğradığını gösteriyor. Bir kısım, şarkının Melanie’nin eski arkadaşı Timothy Heller hakkında da olduğunu düşünüyor. Hatırlarsan Timothy, şarkıcıyla ilgili iddialar atmış ve medyayı bir süre meşgul etmişti.

 

EP geliyor

Melanie’nin 2. stüdyo albümü için ne kadar uzun süre bekledik hatırlıyor musun? Yeni albüme kavuşmak neredeyse yüz yıl sürdü. Nihayet geçen yıl albüm piyasaya çıktı. Baştan aşağı beklentilerimizi karşılayan albümün bir de film sürprizi vardı. Melenie hem kulağımıza hem de gözümüze hitap edip sevenlerini tatlıya boğdu. Şarkıcı bu kez arayı çok açmadan ve “K-12” ile benzer temaları takip eden 7 şarkılık yeni bir EP üzerinde çalışıyor. Ama bu kez daha kişisel ve savunmasız. Şarkıları Cry Baby değil, Melanie olarak söylüyor. Böylece şarkıcıya gerçek benliğine biraz daha yaklaşacağız.

 

Kopyala-yapıştır

EP’nin geçtiğimiz bahar yayınlanması bekleniyordu ancak koronavirüs Melanie’yi de vurdu. Yine de albümle ilgili hız kesilmedi. EP’den yayınlanan ilk parça “Copy Cat”te, Melanie’nin en sevdiği sanatçılardan olan Tierra Whack eşlik ediyor. Şarkı, müzik endüstrisindeki orijinal olmayan ve başarılı olma umuduyla diğer insanları kopyalayan sözde sanatçılar hakkında. Okulda kopya çekmeyi bir metafor olarak ele alarak, “Omzumun üzerinden, gözler içeri giriyor. Her hareketimi, içinde bulunduğum durumu analiz et” sözleriyle bu durumu aktarıyor.

 

 

Yorum Yapın