Genel

Ders: Aşk

Son zamanlarda öyle bir dizi girdi ki hayatımıza etkisinden bir süre çıkamayacağız görünüyor. “Aşk 101”, unuttuğumuz birçok şeyi yeniden hem hatırlattı hem de hissettirdi.

Konu: Aşk’a giriş

Netflix’in 3. Türk dizisi olan “Aşk 101” yayınlandığı ilk andan itibaren içe dokunan hikayesiyle bir fenomene dönüştü. 1998 yılında geçen dizi, 5 lise öğrencisini merkezine alıyor. Okulda muzırlıklarıyla nam salmış Sinan, Kerem, Eda ve Osman, karıştıkları bir olay sonucunda toplu halde disipline gider. Biricik hocaları Burcu sayesinde son anda okuldan atılmaktan kurtulurlar. Ancak hocanın tayini çıkınca, gençler o gittikten sonra okuldan atılacaklarını düşünür ve onun kalması için bir plan hazırlar. Sınıfın çalışkanı Işık’ın yardımları sayesinde Burcu Hoca’yı beden öğretmenleri Kemal’e aşık etmeye karar verirler. Gençler bir yandan zıt kutup hocalarını birbirine aşık etmeye çalışırken, bir yandan da kendileri aşkın ne olduğunu yavaş yavaş öğrenir.

Konu: En iyi cast nasıl olur?

Geçtiğimiz ağustos ayında seti ziyaret ettiğimizde, oyuncular dizinin her kitleye hitap ettiğini ve naif hikayesiyle izleyenlerin kendilerinden bir şey bulacaklarını söylemişti. Ancak bu kadar samimi olacağını beklemiyorduk. Karakterlerin aynı anda hem orijinal hem de bizden olması, dizinin başarısını taçlandırıyor. Tabii Mert Yazıcıoğlu, Kubilay Aka, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu’nun muhteşem oyunculuklarının bunda çok büyük payı var. Abartmıyoruz bu kadar birbiriyle uyumlu bir cast daha hiçbir gençlik dizisinde görülmedi:)

Konu: Çiftler

Konu aşk olunca çiftler de kaçınılmaz oluyor. İlk olarak ekibin arasını yapmaya çalıştığı Burcu ve Kemal’den bahsedelim. Burcu ne kadar naifse, Kemal de bir o kadar aksi. Ama sonunda onlar da aralarındaki çekim gücüne dayanamıyor. Eda ve Kerem, okulda en fazla sesi çıkan, asi ve her istediğini yapan iki tip. Benzer karakterdekilerin aşkı yürümez diyorsan, bu ikili seni yanıltacak:) Kalbimizi pır pır ettiren Işık ve Sinan’ın olduğu her sahnede ise elektrik akıyor. Üzgünüz dizideki tüm çiftler ancak en büyük aşk Osman ve fındık arasında yaşanıyor. Fındık yemek onun için nefes almak gibi asla onsuz yaşayamayacağı bir şey:)

Konu: 90’lar ruhu

Başarılı oyuncular dışında en büyük başrol, 90’lar enerjisine ait. O dönemi yaşayan veya yaşamadığı halde ilgi duyanlar dizinin sunduklarıyla mest oldu. Özellikle şarkıları dilimize dolandı. İşte o şarkılardan sana birkaç öneri:

Athena – “Senden, Benden, Bizden”

Natalie Imbruglia – “Torn”

Pixies – “Where Is My Mind?”

Mansur Ark – “Maalesef”

Ödev

“Aşk 101”in tüm bölümlerini izledin, hatta bir kez daha izledin. 2. sezon gelene kadar ne yapacağını düşünüyorsan, hoşuna gidebileceğini düşündüğümüz filmleri listeledik.

“Kahvaltı Kulübü”

“Ferris Bueller’la Bir Gün”

“Fırlama Kızlar”

“Napoleon Dynamite”

Yoklama

Kerem: Dizinin en tepesi atık karakteri. Bırak yanından geçmeyi, aynı ortamda bile nefes alamazsın.

Sinan: Aforizmalarıyla ünlü olan Sinan, yaşadığı problemlere karşı kendince ayakta durmaya çalışıyor.

Eda: Karşısındakini çok rahat bir şekilde manipüle edebilen ve istediğini koparan güçlü biri.

Osman: Pratik zekasını dersleri yerine türlü muzırlıklarda kullanıyor. Tabii fındığı da hep yanında.

Işık: Örnek öğrenci Işık, tüm öğretmenlerin göz bebeği. Ekibin de biricik akıl danışmanı.

 

Yorum Yapın