Genel Kore Manşet

Cesur sesleriyle B.A.P

B.A.P yaptığı müzikle dinleyenlere hep örnek olmaya çalışıyor. Toplumsal olaylara ve kişisel sorunlara değinerek hem öğretici rol üsteniyor hem de ilham veriyor.

Yazı İrem Naz Güvel

 

Güçlü ol!

B.A.P, 2012 yılında oldukça güçlü bir imajla çıkışını gerçekleştirmişti. Hayranlarını da bu konuda teşvik etmeyi başardı. “Warrior”, insanların topluma karşı güçlenmesini ve adalet için bir savaşçıya dönüşmesini dile getiriyor.Cesaret edemediğimiz konularda söz sahibi olup, herkesin bir olduğu ve aynı sorunlarla baş ettiğimizi söylüyor.

 

Akıl sağlığına dikkat

Üyeler hem kişisel hem de çevrelerinde yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak, birçok kez psikolojik sorunlarla ilgili şarkılar hazırladı. Bu şarkılar arasında en fazla bilinen “Wake MeUp”, psikolojik hastalıklara farkındalık yaratmak için yazılmış. B.A.P, toplumun ruhsal sorunlarla mücadele eden insanlara karşı yaklaşımı ve başkalaştırılmalarına karşı çıkıyor. Kendi sorunlarıyla boğuşan insanların, kendilerinden utanmamalarını ve korkmamaları gerektiğini belirtip, ilk adımın kendini olduğun gibi kabul etmekten geçtiğine inanıyor.

 

Teknolojinin eksileri

“Back In Time” bir aşk şarkısı gibi gözükebilir ama alt metni bunun tersini gösteriyor. Teknolojiye hapsolmuş bir aşkın anlatıldığı şarkıda, bir adam kadına duygularını ifade etmek istiyor ancak teknoloji, onun istediği bağlantıyı sağlamasını engelliyor. Bu yüzden her şeyin sade ve doğal olduğu zamana geri dönmek istiyor. Şarkı, “Black Mirror” dizisi gibi sert bir dille konuya değinmese de bu durumun samimiyetsizliğinden yakınıyor.

 

K-Pop’a başkaldırı

B.A.P başkaldırılarıyla ve toplumsal olaylara dikkat çekmeleriyle K-Pop grupları arasında farklı bir yerde tutuluyor. Bu yüzden “idol” kavramı onlara çok uymuyor. TS Entertainment ile yaşadıkları dava sürecinde, yapım şirketinin onları hem iş hem de özel hayatında sıkı kontrolde tuttuğu ve adaletsiz şartlarda çalıştıkları ortaya çıkmıştı. Bu dönem grup için zorlu geçmiş ama savundukları düşüncenin arkasında sıkı sıkı durarak kararlı bir imaj sergilemişti.

 

Toplumsal olaylara yaklaşım

Bang Yongguk’un kaleminden çıkan “Badman” suç ve şiddetin hayatımızdaki büyük yıkımını anlatıyor. Grup, “Gözlerinizi para ve tehditlerle kapatacaksınız, dışarı çıkın” sözleriyle suçu ve şiddeti keskin bir şekilde kınıyor.Ayrıca Güney Kore’de yaşanan Sewol Faciası’na da sessiz kalmamış ve “Ribbon In The Sky”şarkısını olayda hayatını kaybedenlere adamıştı.

 

Hayatını yaşa!

20’lerinin ortalarında olan üyeler, hayranlarına hayatı kaçırmamalarını ve gençliklerinin değerini bilmelerini öğütlüyor. Bu hayatta sadece bir kere yaşayacağımızı ve bunun için değerinin farkına varılmasına “One Shot” şarkısında anlatılıyor. “İkinci bir şans yok, sakın kaybetme, şimdi hazırlan”, sözleriyle zamanın boşa harcanmaması gerektiğini söylüyorlar.

 

 

Yorum Yapın