Genel

Bu yaz hangi filmler izlenmeli?

Beklediğin yaz tatilinin tadını çıkarman için sana bir sürprizimiz var. Üniversite sınavına hazırlanırken Harvard ve Yale’in hayalini kuran ve sonra bu üniversitelere davet edilerek sinemaya dair fikirlerini anlatan genç akademisyen Öğr. Gör. Leyla Özyol, korkudan bilim-kurguya bu yaz vizyona girecek birçok filmi Heygirl kızları için değerlendiriyor.

The Dead Don’t Die 

Türü: Komedi/Fantezi
Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Selena Gomez

Muhteşem Jim Jarmush bu kez ortalığı kasıp kavuracak zombileriyle geri dönüyor. Jarmush’un yazıp yönettiği filmde huzurlu bir kasaba olan Centerville’in başı mezarlarından çıkan ölülerle derde giriyor. “Star Wars”un şahane “kötüsü” Darth Vader’ımız Adam Driver bu kez kasabayı zombilerden kurtarmak için harekete geçmiş bir polisi canlandırıyor. Bir restoran, bir polis merkezi, bir benzin istasyonu ile bu küçük kasaba içinde film, tüm tuhaflıklar karşısında “normal” tavırlar gösteren karakterlerle gündelik yaşamımıza ve dünya düzenine dair birçok atıfta bulunuyor. Bir zombie filmi bizi “kötü olmuş bu film” demeden nasıl güldürür? diye merak edenler varsa Jarmush’un zombileriyle mutlaka tanışmalı.

Once Upon a Time in Hollywood

Türü:
Dram
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Dakota Fanning

1969’un Hollywood’unda geçen bir hikaye… Başrolde bir zamanlar genç kızların gönüllerini fetheden iki Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio, Brad Pitt… Tarantino’nun 9. filmi “Once Upon a Time in Hollywood” bu kez bize TV’de artık popülerliğini kaybetmeye başlamış bir yıldız üzerinden perdelerini aralıyor. Tarantino daha önce de bu iki yıldızla çalıştı ve iki oyuncu da Oscar’a aday gösterildi. Yönetmen bu kez iki yıldızı aynı filmde bir araya getiriyor. Ne dersiniz, alkışlar artacak mı?

John Wick: Chapter 3 – Parabellum 

Türü: Aksiyon/Gerilim
Yönetmen: Chad Stahelski 
Oyuncular: Keanu Reeves, Halle Berry

Mütevazi, çok yakışıklı, dünyaya dair dertleri olan bir efsane geri döndü! Hayır hayır John Wick değil onu canlandıran Keanu Reeves’den bahsediyorum aslında. Ancak Wick de hiç fena sayılmaz. Son yıllarda epey sevilerek takip edilen serinin üçüncü filminde Wick garip bir yasal düzenin içinde canını kurtarmanın peşinde! Film için oldukça sıkı bir eğitim programından geçen Reeves dövüş sahnelerinde deyim yerindeyse döktürüyor. Aksiyon sahneleri oldukça iyi kurgulanmış “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” ardında fazlasıyla kırık kemik ve cesetler bıraksa da konusuna mizahı da dahil ederek izlenesi bir anlatım ortaya çıkarıyor. Film yaza adım attığımız şu günlerde vizyonda. Özellikle serinin ve Reeves’in meraklıları kaçırmamalı.


Örümcek Adam: Evden Uzakta

Türü: Aksiyon/Macera/Komedi
Yönetmen: Jon Watts 
Oyuncular: Zendaya, Tom Holland, Jake Gyllenhaal, Cobie Smulders

Yine Tom Holland’ı genç Parker’ın koltuğunda göreceğimiz “Örümcek Adam” efsanesi devam ediyor. Ancak film, konusunu anlamanız için öncelikle “Avangers: Sonsuzluk Savaşı”nı izlemeniz gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü tam da “Sonsuzluk Savaşı”ndan sonra sonsuza kadar değişecek olan  dünyayı kurtarma peşinde olan bir kahraman olarak çıkıyor karşımıza Örümcek Adam. Klasik “Amerikan süper kahramanı” temasıyla devam eden filmde görsel dünya keyifle izlenecek türden. Ancak şunu da eklemeliyim ki benim gönlüm sanırım Tobey Maguire’ın dışında bir Örümcek Adam’ı benimseyemeyecek. Yine de yaz için keyifli, kolay izlenebilecek, görsel olarak tatmin edici bir film olacağını düşünüyorum.

Tolkien 

Türü: Biyografi, Drama, Savaş
Yönetmen: Dome Karukoski  
Oyuncular: Nicholas Hoult, Lily Collins

Baştan aşağıya büyüleyici bir eser olan “Yüzüklerin Efendisi”nin yazarının hayatına bir pencere açmayı hedefleyen film, yetim bir yazarın hayatına yakından tanıklık etmeyi sağlıyor. Okulda bulduğu aşk, arkadaşlık ve onun ustalığının “ilham kaynakları” filmdeki diğer detaylar… Film, Tolkein’in arkadaşlık ilişkilerini tehlikeye atacak I. Dünya Savaşı olgusundan sonrasında yaşadığı her şeyin onun romancı dehasına katkısını işliyor.

Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit

Türü: Aksiyon/Komedi/Bilim-Kurgu
Yönetmen: F. Gary Gray 
Oyuncular: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Rebecca Ferguson

“Siyah Giyen Adamlar” serisinde bugüne kadar hep dünyanın tüm kirliliklerine karşı onu koruyan kahramanlarımızla sinema koltuklarında iki saate yakın vakit geçirdik. Bu kez de karşılaşmamızın içeriği değişmeyecek ancak tek bir farkla… Bu sefer en büyük mücadeleyi içlerindeki bir köstebeğe karşı verecekler. “Kimseye güvenme” diyen filmde “siyah giyen adamlarla” birlikte hareket eden bir de “siyah giyen kadın” kahramanımız bulunuyor. İzlenme rekoruyla listeleri alt üst eden “Avangers End Game”in başrol oyuncusu Chris Hemsworth hayranları ise onunla yeni bir randevuya hazır olsun.

Where’d You Go, Bernadette 
Yönetmen: Richard Linklater 
Oyuncular: Cate Blanchett, Kristen Wiig, Troian Bellisario


Büyük ihtimalle yaz sonunda ülkemizde gösterime girecek olan film sevgi dolu, fedakar bir annenin artık “sıra bende” demesi gibi bir izlenim yaratıyor. Bugüne kadar ailesi için kendini arka plana atmış bir anne yeniden “yaratım gücünün” keşfine ve keyfine varıyor. Bu keşif onu epik, heyecan verici bir kendini bulma sürecine götürecek adımların ise adeta başlangıcı. Başrolde muhteşem oyunculuğuyla Cate Blanchett’ın olduğunu hatırlatalım.


Child’s Play
Türü:
Korku
Yönetmen: Lars Klevberg 
Oyuncular: Aubrey Plaza, Mark Hamill


Kendimi bildim bileli özellikle epey küçükken izlediğim “Chucky” filminden sonra canlanan oyuncaklar beni hep ürkütmüştür. (Bu arada 2010 yapımı ödüllü animasyon Alma’yı da bu konseptin içinde mutlaka izlemelisiniz. Topu topu 6 dakika) Bu filmde ise çocuğuna doğum günü hediyesi olarak bir oyuncak bebek veren anne çıkıyor karşımıza ve oyuncağın içindeki şeytansı, kötücül ruh… Son dönemlerde “anne” motifinin bilerek ya da bilmeden vesile olduğu kötü ruh temalarına da sıkça rastlar olduk. Bu açıdan özellikle korku filmleri meraklıları için bakmanın faydalı olacağını düşündüğüm, merak ettiğim yaz filmlerinden.

Aslan Kral
Türü: Animasyon/Macera, Dram
Yönetmen: Jon Favreau 
Oyuncular: Seth Rogen, Donald Glover, Chiwetel Ejiofor, Beyonce


Animasyon sevenler için “Aslan Kral” bu yaz da yeni versiyonuyla vizyonda. Film, babasının öldürülmesinden sonra tahtın varisi genç aslanın katilin peşinden çıktığı yolculuğu anlatıyor. Bakalım genç aslan babasının katilini ararken kendi ile ilgili ne gibi keşiflerde bulunacak? Sine-terapi seanslarında dahi özellikle grup terapilerinde gençler için izlenmesi gereken film listelerinin içinde olduğu bilinen “Aslan Kral” acaba yeni versiyonuyla genç izleyicilerinden tam not alabilecek mi?  

Booksmart 
Türü: Komedi
Yönetmen: Olivia Wilde
Oyuncular: Kaitlyn Dever, Billie Lourd, Skyler Gisondo


Liseden mezun olmak üzere olan karakterlerimizin deyim yerindeyse canlarına tak ediyor ve artık “Eğlenmenin zamanı geldi!” diyorlar. Peki daha az çalışmaları, dünyanın tadını çıkartmaları gerektiğini birden fark eden gençler, lisede geçirdikleri yılların acısını bir gecede çıkartmak isterse ne olur? Cevabı bu yaz sinema koltuklarında sizleri bekliyor.

Yorum Yapın