Genel Manşet

“Bir şeyler” oluyor

Pandemi nedeniyle özlediğimiz dizilerle aramızdaki mesafe giderek arttı. Çoktan izlememiz gereken “Stranger Things”in 4. sezonuna dair aldığımız bilgiler bizi “baş aşağı” etti.

Yazı: İrem Naz Güvel

Çalışmalar başladı

2019’da yayınlanan 3. sezonun ardından, “Stranger Things”in yeni bölümleri için beklemeye başladık. Son sezona dair bilgileri şöyle bir tazeleyelim. Spoiler’a dikkat! Sezon sonunda Eleven, Mind Flayer’ı yendi ancak güçlerini kaybetti. Billy ile Hopper şehri ve sevdiklerini kurtarmak için kendilerini feda etti. Hopper’ın ardından Eleven, Joyce, Will ve Charlie ile şehirden ayrıldı. Ancak gözyaşlarımızı kayıplar için akıtırken, son sahnede bir Rus hapishanesini gördük. Bu hapishanede kimliği belirsiz bir Amerikalı’nın olduğunu öğrendik. O kişinin de Hopper olduğu apaçık ortada:) Tüm bu heyecanla sezonu tamamlayıp 4. sezonu beklemeye başladık. Dizinin yayınlandığı platform Netflix, yeni sezonun daha büyük, daha cesur ve her zamankinden daha karmaşık olacağını söyleyerek bizi epey meraklandırdı.

 

Ah şu korona

Geçtiğimiz mart ayında 4. sezonun ilk masa okumasıyla ilgili bir teaser yayınlandı. Bu ufak klipten yeni bölümler hakkında ipuçları yakalamaya çalıştık. Ancak dizinin yayın tarihi yakınlaşırken kötü haber geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle çekimler askıya alındı. Pandemi olmasaydı şu an 4. sezonu çoktan bitirmiş ve gelecek sezonun teorileri üzerinde konuşmaya başlamıştık. Millie Bobby Brown, setin ara verildiğini üstünde Eleven kostümü varken öğrenmiş. Hazır bir şekilde sahnesinin gelmesini beklerken, görevliler gelip kostümünü çıkarmasını ve eve gitmesini söylemişler. Millie için büyük bir hayal kırıklığı olmuş:(

 

Araya giren mesafeler

Salgın nedeniyle çekimler beklemeye alındıktan sonra, oyuncular ve ekip nihayet 1 Ekim’de Hawkins’e geri döndü. Robin’i canlandıran Maya Hawke, pandemi nedeniyle çekim stratejilerinin değiştiğini ve bunun getireceklerinden çekindiğini dile getirdi. Setlerin insanları bir araya getirdiğini ve oluşan bu birlikle güzel işlerin çıktığını söyleyen başarılı oyuncu, araya koydukları mesafenin bu beraberliği yok edeceğinden endişeleniyormuş. Ancak bunu deneyimleyeceği için de heyecanlıymış. Ayrıca oyuncunun kardeşi Levon Thurman-Hawke da bu sezon dizide Eddie karakterine hayat verecek.

 

Yıllar geçiyor

İlk sezon 1983’te, 2. sezon 1984’te ve 3. sezon da 1985’te geçti. Büyük bir zaman sıçraması yoksa, 4. sezon 1986’da geçebilir gibi görünüyor. Ancak genç oyuncuların yaşları sezonun geçtiği yılı etkileyebilir. Hepsinin hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında, dizi birkaç yıl daha ileri gidebilir. Gaten Matarazzo eylül başında 18 yaşına girdiğinden, artık setteki çalışma saatlerinde zaman kısıtlaması olmayacak. Artık ona ihtiyaçları duydukları her an, bir zaman kısıtlaması olmaksızın çekimlere katılmayı büyük bir hevesle hazırmış.

 

Hopper dönüyor

Aylarca süren spekülasyon ve teorilerden sonra tanıtım fragmanında Hopper, Rusya’da saçı tıraşlanmış ve bıyığı yok olmuş bir şekilde ortaya çıktı. Bu sezon Hopper’ın geçmişi hakkında çok büyük bir açıklama yapılacakmış. Karakteri canlandıran David Harbour, bu sırrı başından beri bildiğini ve artık açıklayacakları için çok heyecanlıymış. Şimdiden Hopper’ın büyük sırrı neymiş merak ettik.

 

Billy sen misin?

Son sezonda bizi üzen olaylardan biri de Billy’nin kendini feda etmesiydi. Hopper geri dönüyor ancak Billy için aynı şeyi diyemeyeceğiz. Flashback sahneleri olmadığı sürece, oyuncu Dacre Montgomery dizide olmayacak. Ancak Dacre’nin setten paylaştığını düşündüğümüz fotoğrafı bizlere “Acaba?” dedirtti.

 

Mike ve Eleven evleniyor

Herkesin 4. sezon istekleri farklı. Millie’nin bu sezondan beklentisi ise Eleven ve Mike’ın evlenmesi. “Stranger Things”in bir düğün sahnesine ihtiyacı olduğunu düşünüyormuş. Yeni sezonda Eleven’ın güçlerini geri almasını istediğini de ekliyor. Millie’ye dizinin olası finali hakkındaki düşünceleri sorulunca çok duygulanıyor ve “Bilmiyorum. Daha kaç tane sezon çekeceğiz? Bunun hakkında konuşmak bile istemiyorum, beni çok üzüyor” diye cevap veriyor.

 

Son değil

Millie gibi dizinin biteceğiyle ilgili endişeleri giderelim. 4. sezon son olmayacak! Dizinin yapımcıları Duffer kardeşler, pandemi sürecinde iyi çalışmış. “Sonun nasıl ve ne zaman olduğunu biliyoruz. Pandemi bize ileriye bakmamız ve dizi hakkında en iyi olanı bulmamız için zaman verdi. Bunu doldurmaya başlamak. Bize bu hikayeyi ne kadar süreyle anlatmamız gerektiğine dair iyi bir fikir verdi” diyor.

Yorum Yapın