Sağlık

Uzak durman gereken 5 şey!

Dövme, piercing, sigara, alkol ve estetik… Güzel görünmek ve kendini ispat etmek için, bunlara heves ediyor olabilirsin! Ama 18 yaşından önce onlardan kesinlikle uzak durmalısın! Neden mi?

Yazı: İpek Koşan

1. Dövme

Sen de hayranı olduğun ünlüler gibi vücuduna dövme yaptırmak istiyor olabilirsin. Belki de sevgilinin ismini üzerinde taşımak istiyorsun! Ama önce dövmenin ne gibi sakıncaları olabileceğini öğrenmelisin. Tahiti dilindeki Tautau kelimesinden gelen Tatoo, yani dövme, vücut derisi üzerine iğne gibi sivri bir araçla yapılan yazı veya resim anlamına geliyor. Dövme, deri tarafından yok edilemiyor çünkü derinin en alt tabakasına işleniyor. Bu işlem pek de kolay olmuyor tabii. Bu tabakaya ulaşmak için kullanılan dövme makinesi, sivri ucuyla deride küçük delikler ve yarıklar oluşturuyor. Açılan bu delik ve yarıklara makine ile boya maddesi enjekte ediliyor! Tahmin edebileceğin gibi bu işlem biraz acılı! Ne derecede acı hissedeceğin ise tamamen senin ağrı eşiğine bağlı…

Neden uzak durmalısın
* Dövmenin hem temiz bir ortamda yaptırılması hem de kullanılan boyaların Dünya Sağlık Örgütü’nden onaylı olması gerekiyor. Eğer bu işlem steril şartlar altında uygulanmazsa, enfeksiyon kapma riski artıyor. Ayrıca kullanılan antiseptik ürünlere bağlı olarak alerjik reaksiyon da gelişebiliyor. Bu reaksiyonlar, kızarıklık ve kaşıntı ile başlayıp tüm vücuda yayılıyor.
* Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahu Birol, dövme sonrasında, uygulanan boyaya bağlı alerjik durumların da ortaya çıkabileceğini söylüyor. Özellikle kırmızı boyalar, deride kabarıklıkların meydana gelmesine sebep olabiliyormuş.
* Gençlik yıllarımızda fikirlerimiz ve zevklerimiz değişim gösteriyor. Bu yüzden şu anda hoşuna giden bir şekil, aradan yıllar geçtikten sonra tarzına uymayabilir veya sana saçma gelebilir! O zaman da dövme yaptırdığın için pişman olabilirsin!

Yorum Yapın