Sivilce savaşları

2418 views Yorum yap
alt

Yüzündeki şu minik kabarcıklar yüzünden strese giriyor, bu yüzden aynalara küsüyorsan, onlara savaş açmaya ne dersin?

International Hospital Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahu Birol’a teşekkür ederiz.

Sivilce de aynı ÖSS gibi! Her gencin korkulu rüyası! Yoksa sen, onunla başı dertte olanın yalnızca kendin olduğunu mu düşünüyordun? Öyleyse çevrene bir bak! Ne kadar çok kişi sivilcelerinin kendini çirkinleştirdiğini düşünüyor ve ayna karşısına geçip yüzünü buruşturarak onları sıkıyor, biliyor musun? Eğer sen de sivilcelerin yüzünden acı çekiyor, stres yapıyor ve onları sıkma isteğini içinden atamıyorsan, bu yazı tam senlik! Çünkü onunla savaşmak istiyorsan, önce düşmanını iyi tanımalısın!

Sivilce nedir?
Tıpta akne olarak adlandırılan sivilce deride bulunan kıl kökü ve yağ bezlerinin bir hastalığı. Kıl kökleri içerisine açılan yağ bezlerinin fazla miktarda yağ salgılaması nedeni ile, keratin ve sebumdan oluşan bir tıkaç oluşuyor. Kıl köklerinin tıkanması ve burada bulunan mikroorganizmaların etkisi ile akne ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, başımıza bela olan sivilceler oluşuyor. Aknenin temelinde siyah ve beyaz nokta diye adlandırılan kapalı noktalar var. Bu noktalar, bakteriler nedeniyle kırmızılaşarak iltihaplı sivilceleri meydana getiriyor. En ileri seviyesinde ise kolay sıkılmayan, nodul ve kistler oluşuyor.

Neden bu yaşta?
Di’ mi ama? Neden en güzel, en heyecanlı yaşlarımızda çıkıyorlar ki? Şöyle 40 yaşımıza geldiğimizde çıksalar ne olur sanki:) Ama tabii dünyadaki her şeyin bir düzeni var! Sivilcelerin ergenlik döneminde sık görülmesinin nedeni, bu yaşlarda yaşadığımız hormonal değişiklikler. Bu değişikliğe bağlı olarak vücudumuzda erkeklik hormonu, yani androjen hormonu denilen birtakım hormonlar artıyor. Bu hormonlar yağ salgısını çoğaltıyor. Derimizdeki bu yağ salgısı artınca da sivilceler oluşuyor.

Genetikle ilgili mi?
Evet! Eğer ailende ve birinci derece akrabalarında akne problemi yaşayanların sayısı çoksa, bu sorunun sende görülme olasılığı bir hayli yüksek.

Stresle sivilce doğru orantılı mı? 
Stres, sivilce oluşmasına neden olmuyor, fakat oluşacak olan sivilcenin çıkmasını kolaylaştırıyor! Eğer cildinde sivilce oluşumuna bir yatkınlık varsa, özellikle stresli dönemlerinde bunların çoğaldığını görebilirsin.

Sadece yüzde mi çıkar?
Hayır. Akneler sadece yüzde değil, vücutta da görülebilir. Vücutta oluşanlar, özellikle yaz aylarında şiddetlenebilirler. Çünkü kullandığımız koruyucu ya da kremler sivilce oluşum süresini hızlandırabilir.

Sivilceleri sıkmalı mı?
Kesinlikle hayır! Eğer sivilcelerle sürekli oynar ya da onları sıkarsan, mikrobu diğer bölgelere de dağıtırsın ve sivilcelerin çoğalmasına davetiye çıkartmış olursun. Ayrıca bu, yüzünde sivilce izlerinin kalmasına da neden olabilir.

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir