Sağlık

Moral istasyonu

Regl döneminde bitip tükenen enerjini yükseltmeye ne dersin? Bu tavsiyelerimizle kendini yeniden doğmuş gibi hissedeceksin!

Yazı: Irmak Kayserilioğlu

Ev hapsinden vazgeç
Karnın ağrıyor, saçların yağlı, makyaj yapasın yok, pijamaların dünyanın en rahat kıyafeti! Bir de zaten huysuz mu huysuzsun:) Böyle hissettiğin için evden dışarı adım atmak istemiyorsun. Eve kapanıp daha da mutsuz olduğunun, bunalıma girdiğinin farkında mısın? Duşunu al, en sevdiğin kıyafetleri giy, azıcık makyaj yap, ara en yakın arkadaşını, fırla dışarı! Aylardır konuşup bir türlü gidemediğiniz yerlere gidin. Gezin, temiz hava alın, dedikodu yapın, kahve için. İçinizden gelen her şeyi yapın. Yapın ki sen o mutsuzluk balonundan çık, bunalımını bir kenara at ve vücudunu enerjiyle doldur. Akşam eve döndüğün zaman istediğin kadar dinlenebilirsin. Dilersen akşam 8.00’de bile uyuyabilirsin:) Yeter ki evde oturup kendini harap etme, hayatının tadını çıkar.

Sivilceye hayır
Adet dönemi öncesi, canının tatlı yiyecekler çekmesinin nedeni östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasından kaynaklanıyor. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artıran östrojen, adet dönemi öncesinde azaldığı zaman kan şekerin düşüyor ve iştahın açılıyor. Sürekli yemek yeme isteğin de işte bu yüzden! Tabii ki adet olmadan önce, vücudunun sağlığı için tatlı şeyler yemen gerek, ama abartmamanda fayda var. Çünkü adet döneminin bitimine doğru her sabah uyandığında yeni bir sivilceyle karşılaşmak istemezsin. O yüzden tatlı yiyeceklerin tüketimine dikkat et. Yoksa çıkardığın her sivilce için daha da strese girecek, kısır bir döngü halinde sivilce çıkarmaya devam edeceksin!

Dertsiz tasasız
Sürekli söylenen insanlar gerçekten çok yorucudur. Her daim bir problemi vardır. Onlara çözüm bulsa bile yeni dertleri ortaya çıkar, bitmek bilmez. İnsanı yorar da yorar. En mutlu anında bile seni bir şekilde bunalıma sokmayı başarır. Hele bir de adet zamanına denk gelmişse, “Yer yarılsa da içine girsem” diye düşünürsün. Senin kendi dertlerin yetmiyormuş gibi bir de onunkilerle uğraşmak zorunda kalırsın. Adet dönemindeki dengesiz psikolojini bir de onun bozmasını istemiyorsan bu tarzdaki insanlardan uzak durmanda fayda var. Tabii ki sana, yakın arkadaşlarının problemleriyle ilgilenme demiyoruz, ama birazcık kendini de düşünmen gerek. O yüzden bu dönemlerde, samimi olmadığın, dertli insanlara arana mesafe koymalısın.

Nirvanaya ulaş
Enerji dolmadan önce vücudunu biraz da rahatlatman gerek. Bunun için güzel kokulu mumlar ve tütsüler yakabilir, yoga ya da meditasyon yapabilirsin. Bu şekilde hem bedenini hem de ruhunu dinlendirerek rahatlamasına yardımcı olacak, kendini çok daha hafif ve pozitif hissedeceksin. Bu senin kolay uyumanı sağlarken aynı zamanda gerginliğini de üzerinden atacağı için etrafındakiler sinirli olmamana şaşırabilirler:)

Yorum Yapın