Mikroplara bulaşma, hasta olma!

3667 views Yorum yap

Kapalı ortamlarda seni bekleyen mikroplar, okulda da karşına çıkabilir! En iyisi, sen önlemlerini al, belirtilerini öğren, hastalıklara aman verme!

Yazı: İpek Koşan

Ha ha ha hapşuuu!
Kolayca bulaşan nezle, grip gibi hastalıklar sınıfınıza uğradığında kendini koruma altına alman şart! 30 kişilik sınıfta bir tane bile camın açık olmadığını ve oksijenin gitgide azaldığını düşünsene! Böyle bir ortamda grip virüsü (influenza) taşıyan arkadaşlarından birinin hapşırması ya da öksürmesiyle virüsün senin vücuduna girmesi an meselesi!

Belirtiler
Ateşin yükseliyor, kendini halsiz hissediyorsan, gözlerin kızarıyor, burnun şıpır şıpır akıyorsa, bir eklem ağrısı çekiyorsan grip olma ihtimalin yüksek!

Kendini koru
Eğer grip olduğunda gereken özeni göstermez, tedavi olmazsan, sinüzit, ortakulak iltihabı, zatürre, menenjit, kas iltihabı gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsin. Bu yüzden grip ya da nezle olduğunda mutlaka tedavi olmalısın. Hastalığa yakalanmamak içinse grip aşısı olabilir, bol sebze ve meyve tüketebilirsin. Ayrıca mutlaka yatarak dinlenmen şart.

Sayfalar: 1 2 3 4

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkek Gözüyle - Kolpa

Ondan intikam almalıyım

   Selam Keremcem, öncelikle sana şunu söylemek istiyorum: Seni televizyonda gördüğüm zaman içimde çok garip bir şey oluyor. O kadar şirinsin ki sana söyleyecek kelime bulamıyorum. Sorunuma gelince… Ben okulların açıldığı hafta bir çocuğa

Devamı   1609