Güneşten neden korunmalıyız

1949 views Yorum yap

Moral ve sağlık kaynağımızdır güneş. Uzmanlar ondan uzak durmamızı önerseler de, bulabildiğimiz ilk fırsatta karşısına çıkmakta gecikmeyiz. Peki, onunla her buluşmamızda nasıl etkilenir, nelerle karşı karşıya kalırız, biliyor musun?

 

 

 

 

 

 

 

 

Denize girmek, güneşlenmek bizim de hakkımız. Ama bir şartla: Daha sağlıklı güneşlenmeliyiz. Çünkü güneşin bunca zararlarından söz edilirken, güzelliğimizi olduğu kadar vücut ve saç sağlığımızı da düşünmek zorundayız.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Dermatolog Prof. Ertuğrul Aydemir’in söyledikleri, hiç de yabana atılacak şeyler değil.

Nedenler ve sonuçlarla güneş

Güneş’in etkileri, okul kitaplarında yazılanların çok ötesinde artık. Dünyanın enerji kaynağı olması, bitkilerde fotosentezi sağlaması, D vitamini sentezine yardımcı olması ve buna bağlı kemik hastalıklarını önlemesi, mikrop öldürücü özellikleri ve sedef gibi bazı deri hastalıklarına iyi gelmesi doğru. Güneşlendiğimizde bronz tenimizle kendimizi ne kadar güzel ve moralli hissettiğimiz de… Ama ne yazık ki değişen hava koşulları yüzünden sağlımızı ciddi ölçüde tehdit ettiği de günümüzde doğrular arasında. UV’nin deri üzerindeki etkileri, ortaya çıkış zamanlarına göre akut (hızlı gelişen) ve kronik (yıllar içinde gelişen) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dergi

Heygirl Kasim 2009

  Heygirl Kasım 2009’da neler var!   Heygirl Dergisi kapak fotoğrafları için hemen tıkla!       Fotoğraf: FİDA Film                            

Devamı   5776