Sağlık

Ergenlik, seni çok merak ettik

İyi tarafından bak
Erken başladıysa:

Basket takımına kaptan mı arıyor? Bu sen olabilirsin. Uzun boylu olmak çoğu zaman avantajlıdır! Kısa boylu bir arkadaşınla bu konuyu konuştuğunda, sen de ne kadar şanslı olduğunu anlayacaksın. Yine de rahatsızlık duyuyorsan, topuklu ayakkabılar giymemek, kalabalık ortamlarda ayakta fazla dikilmemek, dikkatleri üzerine çekmemen açısından çözüm olabilir. Sen iyisi mi, diğerleri seni yakalamadan, uzun olmanın tadını çıkarmaya bak:)
Geç başladıysa: 
Herkesin yapısı farklı farklı. Henüz gelişmeye başlamamış olman, senin çirkin bir kız olduğunu göstermez. Belki ileride çok uzun boylu olmayabilirsin, ama zaten büyüyeceksin. Şu anda çocukluk sınırında olmanın tadını çıkar ve şımarmaya devam et:)

”Her ay, her ay olur mu”
Regl dönemi yaklaşık 11-13 yaşları arasında başlar. Sınır ise, en erken 8, en geç 17 yaştır. Genel olarak, kızlar göğüsleri büyümeye başladıktan bir ya da iki yıl sonra regl olmaya başlarlar, ama bu sadece bir genelleme. Bazen daha erken, bazen de daha geç olunabilir. Senin ne zaman regl olacağını öğrenmenin en iyi yolu ise, annenle bu konuyu konuşman ve ona ne zaman regl olduğunu sormak. Çünkü bu durum genellikle kalıtımsaldır. Eğer annen erken regl olmuşsa, sen de kendini erkenden bu bekleyişe hazırlamalısın.

Dikkat: Bazı fiziksel, hormonsal ya da genetik faktörler sebebiyle arkadaşlarından çok daha erken ya da çok daha geç regl olabilirsin. Bu konuda endişelerin varsa, bir jinekoloğa başvurarak her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenebilirsin. Reglin normal periyodu 28 günde bir olmaktır, ama ilk yıllarda bu süre biraz şaşabilir, düzensizlikler olabilir, bütün bunlar normaldir.

İyi tarafından bak
Erken başladıysa:

Eğer erken regl olduysan, arkadaşlarının çok merak ettikleri bu konu hakkında onlara koçluk yapabilirsin. Ayrıca bu dönemde metabolizman çok daha hızlı çalışır, bu da demek oluyor ki, canının çektiği bütün tatlıları bu dönemde gönül rahatlığıyla yiyebilirsin.
Geç başladıysa: Pek çok genç kız, bu dönemde yaşadıkları ağrılardan ve ani duygu değişimlerinden şikayetçi. Eğer sen hala regl olmadıysan, ayın her gününü keyifle geçirmenin tadını çıkar:)

 

 

Yorum Yapın