Sağlık

Ergenlik, seni çok merak ettik

”Göğüslerim büyüyor, tüylerim çıkıyor, kalçalarım genişliyor, sinirlerim bozuluyor, bana böyle neler oluyor” diyorsan, ergenlik dönemini daha bilinçli geçirebilmek için işte sana yardımcı olacak bir rehber.

Değişiklik bazen iyi gelir insana! Örneğin odanın dekorasyonunu değiştirmek, saçlarını kestirmek, her zaman takıldığın kafeden farklı bir yerde kahveni yudumlamak… Ama bazen de haklı olarak korkutur değişim; okulunu, yaşadığın şehri değiştirdiğini düşünsene bir. Bir de bedenimizde yaşadığımız değişimler vardır ki, her gencin başına gelir. Bu değişimin en korkutucu yanı, kuşkusuz ona müdahale etme şansımızın olmayışıdır. Adına ergenlik denilen bu dönemi, başına nelerin geleceğini bilerek en az hasarla geçirebilirsin. Unutma ki, bir anda göğüslerin belirginleşmeye başlaması, tüylerin çıkması, regl olmak bir yanıyla ürkütse de, diğer yanıyla da gayet sevindirici; büyümek dedikleri bu olsa gerek:)

Neler oluyor bana

”Bu çıkıntılar da nereden çıktı”
Ergenliğin ilk işareti, göğüslerin büyümesidir. Göğüsler genellikle, 10-11 yaşlarında belirginleşmeye başlar. Ama bu, kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, bazı kızlarda 14-15 yaşlarına kadar büyüme gözlenmeyebilir. Göğüslerin büyümesi, meme uçlarında küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelmesi ile başlar. Büyüme başladığı andan itibaren, hafif hafif sızıların duyulması normaldir. Zaman zaman bir göğüsün diğerinden büyük olduğu fark edilebilir ve bu durum göğüsler son şeklini alıncaya kadar sürebilir. Göğüsler büyürken, göğüs ucu ve areolae denilen çevresi, zamanla koyulaşır. Yaklaşık olarak, 19 yaşında göğüs son ölçüsüne ve şekline ulaşır. Göğüslerin büyüklüğü genellikle genetiktir.

İyi tarafından bak
Erken başladıysa:

Eğer göğüslerin erkenden kendini belli etmeye başladılarsa, gelişimini daha erken tamamlayacaksın demektir. Arkadaşlarından önce sutyen takmak zorunda olmak ise, senin için utanç değil, gurur kaynağı olmalı. Çünkü artık sen büyümeye başladın:) Eğer bunu bir sorun haline getiriyorsan, kendini daha rahat hissedeceğin bol kıyafetleri tercih edebilirsin, ama bize kalırsa buna hiç gerek yok!
Geç başladıysa: 
Er ya da geç, küçük ya da büyük, senin de göğüslerin olacak! Öyleyse durumun keyfini çıkar. Daha geç sutyen takmak, dar kıyafetleri daha rahat giyebilmek, daha rahat spor yapabilmek bir ayrıcalıktır:)

”İnsanların tüy dökme mevsimi var mıdır”
Göğüslerin büyümesiyle beraber genital bölgede ve koltuk altında tüylenme başlar. Kızların yaklaşık %15’inde ise, göğüsler büyümeden önce tüyler kendini gösterir. Genital bölgedeki tüyler, önce vajina çevresinde dudaklar olarak adlandırılan bölgede çıkmaya başlarlar ve sonra git gide yayılırlar. Yaklaşık üç yıl içinde tüyler üçgen bir şekil alır, bir yandan da daha kalın ve sert çıkmaya başlarlar. Bu sırada, koltuk altı bölgesinde de aynı şekilde tüylenme başlar. Bu bölgeler, tüyler çıkmaya başladıktan sonra daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle, genital bölgedeki tüyler bakteriye sebep olabilir ve bunun sonucunda bölgede kötü koku oluşabilir. İnsanların tüy dökme zamanı olmadığı için, koltukaltı ve genital bölgedeki tüylerini düzenli olarak bizzat sen temizlemelisin:) Jilet ya da ağda yapmak, koltuk altı için anti-perspirant’lı deodorantlar kullanmak kötü kokuları önleyecektir.

İyi tarafından bak
Erken başladıysa:

Eğer tüylerin arkadaşlarına göre daha erken çıkmaya başladıysa, bu düşündüğün kadar kötü bir şey olmayabilir. Çünkü sen, ergenliğin en stresli döneminin hemen hemen yarısını atlattın bile. Eğer tüylerinden utanıyorsan, sık sık epilasyon, ağda ya da jilet ile onlardan kurtulmalısın.
Geç başladıysa:
Eğer tüylerin geç çıktıysa, bunda dert edeceğin hiç bir şey olmadığını sen de çok iyi biliyorsun:) Özellikle yaz aylarında onlarla uğraşmak zorunda olmamak, mükemmel bir şey:)

”Genişliyorum, uzuyorum, şişiyorum”
Ergenlik döneminde, vücudunun genel hatlarında da değişiklikler olur. Bunlar biraz daha kadınsı değişikliklerdir. Kalçan ve belin genişleyebilir, biraz kilo alabilirsin. Bu değişim ortalama olarak 10-14 yaşları arasında başlar, boyunun uzamasının sona erdiği 16- 17 yaşlarında sona erer. Kızlar erkeklere göre daha önce gelişirler. Ortaokul döneminde, aynı sınıfta okuyan kızlar arasında fark edilir boy ve kilo farklılıkları görülebilir. Bu durum pek çok kızın kendine güvenini yok eder, kendini zaman zaman kötü hissetmelerine sebep olabilir. Ama bilinmesi gereken bir şey var ki, herkes aynı zamanda gelişmez ve 6. sınıfta okulun en uzun olan kızı, 10. sınıfta normal standartlarda kalabilir.

Yorum Yapın