Sağlık

Enerji yükleniyor…

Bir yandan bahar havası, bir yandan okul derken kendini yorgun ve mutsuz hissedebilirsin. İşte sana kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacak minik ipuçları.

Yazı: İpek Koşan

•    Günde en az 8 saat uyuman gerektiğini artık biliyorsun. Peki ya bu sürenin gece boyunca olması gerektiğini biliyor musun? Yani akşam ne kadar erken yatarsan vücudun için o kadar faydalı olur. Çünkü karanlıkta uyumak, hormonlarının ritminin sağlıklı olmasını sağlıyor. Yani sen uyku saatini çekebildiğin kadar erkene çek:) Eğer uyku ile aranı iyi tutarsan sana karşılığında zinde bir vücut ve zihin verir. Hem böylece göz altlarındaki morluklar azaldığı için okulda daha güzel görünürsün:)

•    Okula gittiğin günlerde sabahları spor yapman biraz zor tabii. O halde bir düşünelim bakalım ne yapabilirsin:) Bulduk! Kendine bir tane egzersiz belirle ve her sabah bunu tekrarla. Evet ilk birkaç gün üşeneceksin ve beş dakika fazla uyumak için elinden gelen her şeyi yapacaksın. Ama bir hafta sonra, egzersizini yapmadığında, kendini suçlu hissetmeye başlayacaksın. Kendim karar veremem dersen, gel yapacaklarını beraber belirleyelim. Birincisi, uyandıktan sonra yatakta oturur pozisyona gel ve cama doğru dönerek bir dakika dur. Uyandığının farkına var. Ardından camı arala (şu an kış olmadığı için çok da üşümezsin) gözlerini kapat ve 10 kez derin nefes al ver. O anda hiçbir şey düşünme. Sanki zihnin boşmuş gibi. Daha sonra kahvaltını etmek için kalk bakalım:)

•    Günün en önemli öğünü hangisiydi? Evet, tabii ki kahvaltı. Çünkü kahvaltı, senin için bir yakıt. Nasıl ki arabalar benzin olmadan çalışamaz ise sen de aç kalarak verimli olamazsın. Öğle yemeğini yemiyor musun? Olmaz! Okulda yemek servisi varsa ilk tercihin o olsun. Eğer yoksa patates kızartması değil de sandviç daha iyi bir seçim olur:)
•    Hepimizin su ile imtihanı mutlaka var. Kimimiz bardak bardak su içiyor, kimimiz de bir gün boyunca su içmese rahatsız olmuyor. Oysaki su, her sağlık meselesinin altından çıkıyor. Hatta gece biz uyurken vücudumuz, stokladığımız suları kullanıyor! Dolayısıyla sabah uyanır uyanmaz ve gün içinde mutlaka su içmelisin. Öğlen okulda için yandı diyelim… Hemen asitli içeceklere yönelme! Önce suyunu iç, eğer canın hala o zararlı şeyleri istiyorsa içebilirsin. Hatta sana küçük bir taktik verelim. Maden suyu, böyle anlar için çok ideal:)

•    Daha yemeğin tadına bakmadan tuz atanlardan mısın? Aslına bakarsan vücudumuz, ihtiyacı olan tuzu ve şekeri yediğin doğal besinlerden almayı başarıyor. Örneğin canın çok tatlı istediğinde bir iki dilim elma bile yesen krizinin biraz olsun azaldığını farkedeceksin. İşte bu yüzden tuzu ve şekeri “ekstra” olarak kullanma. Yoksa gereksiz yere kilo alabilirsin.

•    Vücudundaki enerjiyi açığa çıkarabilmek için deşarj olman şart. Sürekli ders çalışmak, okula gitmek, spor yapmak bile ruhsal sıkıntına çözüm olmayabilir. Eee çözüm ne diyorsan kendine boş zaman ayırman gerektiğini söyleyebiliriz. Yapınca mutlu olduğun etkinlikler bulmalısın. Resim yapmak, müzik aleti çalmayı öğrenmek hatta bazen film izlemek bile ruhunu dinlendirmek için birebir.

•    Eğer vücudundaki demir azalırsa kendini sürekli yorgun hissedersin. Yeşil sebze ve meyve tüketerek bunun önüne geçmeye çalış.

•    Sabahları duş alırsan kendini daha iyi hissedebilirsin. 5 dakika boyunca sadece vücuduna bir ılık bir de soğuk su ver.

•    Eğer okula sabahları gidiyorsan ve öğleden sonra evdeysen okuldan gelir gelmez bir saat uyumaya çalış. Bu şekerleme, okul yorgunluğunu üzerinden atmana ve ödevlerini yapmana yardımcı olacak.

•    Odanı her zaman düzenli tut. Birbirine karışmış çamaşırlar, üst üste yığılmış kitaplar, hem zihnini yorar hem de strese girmene neden olur.

•    Müzik dinle! Çantanı hazırlarken, kahvaltını ederken, yatağa uzandığında… Seni en çok rahatlatan ve iyi hissetmeni sağlayan parçalar seçebilirsin. Hatta hareketli parçalar açtığında kalkıp dans edebilirsin.

 

Yorum Yapın