Domuz gribine karşı korunmalı

1320 views Yorum yap

Ne yapmalı, ne yapmamalı? Bu ciddi hastalık her geçen gün yayılıyor, aman unutmamalı; tedbirimizi almalı! İşte, Domuz Gribi’ne karşı, bizzat bizim yapabileceklerimiz…
 

 

 

 

 

 

 

 

Su ve sabunun önemi

Domuz gribinden korunmanın en etkin ve güvenli yolu, kuşkusuz bu hastalığın aşısını yaptırmak. Ama sadece aşı yaptırmak da yetmez elbette. Çünkü sadece domuz gribiyle değil, pek çok enfeksiyon hastalığı ile de karşı karşıyayız. Bu yüzden domuz gribi aşısı yaptırmış olsak da genel korunma tedbirlerinden vazgeçmemiz söz konusu olamaz. Alınacak genel tedbirlerin en önemlileri şunlar:
•    Ellerini, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile sık sık yıkamalısın.
•    Öksürürken veya hapşırırken ağzını kağıt mendil ile kapatmalı, kullandığın mendili mutlaka çöpe atmalısın.
•    Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile el sıkıştıktan sonra, elini yıkayıncaya kadar; gözlerine, burnuna veya ağzına kesinlikle sürmemelisin. Virüs, bu yolla çok kolay bulaşabiliyor çünkü!
•    Eğer kağıt mendilin yoksa veya çıkarıp kullanmaya fırsat bulamadıysan, öksürürken veya hapşırırken ağzını elinin tersiyle kapatmalı ve zaman kaybetmeden ellerini su ve sabunla iyice yıkamalısın
•    Hasta kişilere yakın temastan sakın. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanmalı, temas sonrası hemen ellerini su ve sabunla yıkamalısın.
•    Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurmalısın.
Ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmekte. Su ve sabun yerine alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin’e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir