Beyninin sınırlarını zorla!

3399 views Yorum yap

Okul başarını arttırmak, hayatını düzene koymak ve problemlere yaratıcı çözümler bulmak istiyorsan, açık bir zihne sahip olman şart! Sen de bu 20 öneriyi uygula; beynini maksimum çalıştır!

Yazı: İpek Koşan

1. Rutinlerden kurtul
Okula giderken hep aynı yolu ve aynı kaldırımı mı kullanıyorsun? Öyleyse, bir değişiklik yap ve her gün rotanı değiştir. Bunu başka yerlere giderken de uygulayabilirsin. Yeni yollar keşfetmek, beyninin otomatik pilot sisteminden çıkmasını sağlayacak!

2. Diğer elini kullan
Yazıyı sağ elinle yazıyor, çantanı sol kolunda mı taşıyorsun? Tam tersini yapmaya ne dersin? Az da olsa sol elinle yazı yazmayı deneyebilir, diğer elinle dişini fırçalayabilir ve saçını tarayabilirsin. Bu şekilde beyninin farklı bölgelerini çalıştırmış olacaksın.

3. Gözlerini kapat

Odana gir ve alacağın eşyayı gözlerini kapatarak bulmaya çalış. Bu şekilde dokunma duyunu geliştirmiş olacaksın.

4. Görselliğe önem ver
Beynimizin estetik algısı, gördüğümüz estetik şeyler kadar gelişiyor. Bu yüzden her gün güzel fotoğraflara ya da nesnelere bakmaya çalış.

5. İşlerini farklı sırayla yap
Eve geliyorsun, televizyon izliyorsun, yemek yiyorsun, arkadaşlarınla buluşuyorsun, ödev yapıyorsun ve yatıyorsun… Tüm bunları her gün aynı sırayla yapıyorsun. Bu yüzden eve gidince ne yapacağını düşünmüyorsun bile! Öyleyse, bu durumu biraz farklılaştır ve bu işlerin sırasını boz. Böylece zihnine bir sonraki anı düşünmesi için fırsat vermiş olacaksın.

6. Güzel kokular kokla
Odana alacağın aromalı kokular ya da tütsüler, hoş kokularıyla yeni düşünce çağrışımları yaratabilir.

7. Müziğin gücünü keşfet
Sakin bir yere uzan ve müzik dinleyerek kendini dinlendir. Özellikle klasik müzik dinlemek beynin her iki tarafını da güçlendiriyor.

8. Bulmaca çöz

Eğer bulmaca kelimelerle ilgiliyse beynin sol kısmını, görsellik üzerineyse de sağ kısmını çalıştırmış olacaksın.

9. Ezber yap

Yeni sözcükler ezberlemek ve yeni diller öğrenmek de beynini çalıştıracak aktivitelerden. Sen de her gün İngilizce bir kelime ezberleyebilir ya da cep telefonundaki telefon numaralarını ezber yapmaya çalışabilirsin.

10. Oyun oyna
Satranç, dama gibi akıl oyunları zihnin için yararlı olan egzersizlerden. Bunların dışında Tabu, Monopoly gibi oyunlar da hem eğlenmeni hem de beyninin sınırlarını aşmanı sağlayacak.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir