Mutfak

Tatsız anları tatlıya çevir!

alt

altEndişeliysen, çekingenliğin üzerindeyse, kendini yorgun ve bitkin hissediyorsan, yiyeceğin yiyeceklerle bir anda modunu değiştirebilirsin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Yorgunluk
Bu aralar zaten derslerin çok yoğundu, bir de üzerine arkadaşlarınla her gün her gün sokaklarda gezdin! Eh, evde annene birçok konuda yardım da ediyorsun. Kısacası kendini iyice yorgun hissediyorsun. Akşamları erkenden uykun geliyor, hatta vücudunun bazı yerleri sızlıyor. Aslında şaşıracak bir şey yok. Çünkü bu yaşadıkların, içinde olduğun yoğun temponun doğal sonuçları. Bu durumdan iştahının olumsuz etkilenmesi de gayet normal. Bu dönemi bir an önce atlatmak istiyorsan, C vitamini yönünden zengin, taze meyve ve sebzelere öğünlerinde bolca yer vermelisin. Bu sebzelerin özellikle vitamin kaybına uğramaması için çiğ tüketilmesi öneriliyor. Portakal, kivi, havuç, yeşil biber, maydanoz sana yardımcı olacaktır. İçecek olarak ise, kuşburnu gibi bitkisel çayları tercih etmelisin. 

Kivili Kokteyl
Malzeme
1 adet kivi
1 adet portakal
1 adet greyfurt

Hazırlanışı
1. Portakal ve greyfurdu sık.
2. Kivinin kabuğunu soyduktan sonra, robotta çek ve karışıma ekle. Afiyet olsun!

Bezginlik
Her gün kendini, aynı filmin tekrarını seyrediyor gibi mi hissediyorsun? Sabah kalk, hazırlan, okula git, ders dinle, sorunlarla uğraş, eve gel, ders çalış, hatta hep ders çalış. Sonra da yemek ye ve yat! Sanki hayatın kısır bir döngüde dönüyor ve her şey aynı şekilde tekrarlanıyor. Sen de bıktın, bezdin bunlardan, canın hiçbir şey yapmak istemiyor! Hatta içinden “yeter artık, yeter” diye sesler geliyor. Öyleyse, bu dönemde özellikle kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt ve peynir en büyük yardımcın olacak. Her sabah kahvaltında bunlardan birisi mutlaka bulunmalı. Eğer canın hiçbirini istemiyorsa, meyveli yoğurtlar ve meyveli sütler sana yardımcı olabilir. Örneğin, kendine çilekli bir yoğurt veya muzlu bir süt hazırlayabilirsin. Mevsimine uygun meyveler ile hazırlanmış meyveli yoğurtlar, bezginliğini oldukça hafifletecektir. Bu dönemde C vitamini ihtiyacın da artacağı için, taze meyve sebze tüketimini arttırmayı da ihmal etmemelisin.

Aşırı öfke
Eyvah eyvah! Bu aralar o kadar sinirlisin ki, kimse senin yanına bile yaklaşamıyor! Her şeye bağırıp çağırıyorsun, en ufak bir şeye bile tahammülün yok. Herkes bundan nasibini alıyor, arkadaşların bile senden uzak durmaya çalışıyor. Bu kadar sinir kolay kolay geçmez diye düşünüyorsan, yanılıyorsun. Bu dönemlerde de sana yardımcı olacak besinler var! Örneğin, yağlı tohumlar, özellikle fındık, ceviz ve fıstık, tüketilmesi uygun besin maddelerinden. Ama bir de uzak durman gereken şeyler var. Özellikle kafeinli içeceklerden ve kırmızı etten uzak durmalısın. 

Hayal kırıklığı
Sınıfındaki yakışıklı çocuk var ya, bir türlü gelip sana açılamıyor ve sen de buna üzgünsün. Belki de bundan sonra hiçbir şey olmayacak diye düşünerek hayal kırıklığı bile hissediyorsun. Hemen üzülme canım, her şeyin bir vakti vardır elbet! Ama sen yine de vücudunu dirençsiz bırakma ve beslenmene çok dikkat et. Bu gibi durumlarda sebzelerin hayal kırıklığını hafifletici özellikleri bulunuyor. Özellikle enginar ile kereviz oldukça etkili olduğu için bunlardan birisini mutlaka yemelisin. 

Çekingenlik
Arkadaşlarınla beraber bir kafeye gittiniz, ama senin ağzını bıçak bile açmıyor. Kendini arka planda kalmış gibi hissediyorsun ve etrafındakilerle iletişim kurmaktan çekiniyorsun. Oysa onlar ne kadar da güzel konuşup eğleniyorlar! Neden sen de onlar gibi olmayasın? Duygu durumunu değiştirmek için gıdalarla takviye yapabilirsin. Örneğin, fosfordan zengin olan balıklar, kuru baklagiller ve bulgur bu dönemi çabuk atlatmana yardımcı olacaktır. Kendine olan güveni tekrar kazanmak istiyorsan, mutlaka bunlardan yemelisin.

Karides Kokteyl
Malzeme
250 gram karides
Zeytinyağı
Soya sosu
Limon 
Maydanoz 

Hazırlanışı
1. Karidesleri bol suda haşla. Soğuduktan sonra kabuklarını ayıkla ve bir tabağa koy.
2. İçine biraz zeytinyağı, limon suyu ve soya sosu ekle.
3. Üzerini maydanozla süsle. 
Afiyet olsun!

Endişe
Hayatında gerçekleşmesini beklediğin önemli şeyler yaşıyorsan, endişe duyman çok normal. Örneğin, karnende matematik zayıf geldiği için, bu dönem matematik sınavından mutlaka 100 alman gerekiyorsa, işin oldukça zor demektir. Ya da ÖSS’ye hazırlanan bir öğrenciysen, omuzlarındaki yükün ağırlığı ölçülemez bile! Üniversiteyi kazanamama düşüncesinin yarattığı stres ve endişeler seni kaygılandırıyorsa, bu gibi durumlarda vücudunda aşırı sıvı kaybı olacağı için yapman gereken, bol bol sıvı almak. Örneğin, hafif bir çorba, komposto veya meyve suyu içebilirsin. 

Mutluluk
Mutlu olmak herkesin hakkı değil mi? Öyleyse, sen niye birçok şeyi kendine dert ediyor ve canını sıkıyorsun, söyle bakalım! Haydi, kafandaki dertleri bir kenara kaldır ve mutlu olmak için, seroton arttırıcı etkisi bulunan çikolata yiyerek kendini çok ama çok mutlu hisset!

Yorum Yapın