Mutfak

Kırmızı, yeşil, beyaz: En büyük kim?

altHerbiri birbirinden lezzetli ve faydalı! Kırmızı, beyaz ve yeşil sebze-meyveler, sofralarımızı renklendirmekle kalmıyor, sağlığımızı da koruyor!

 

 

 

 

Narlı Pasta
Malzeme
1 paket bisküvi, 70 gram yağ
1 paket kremşanti, 1 paket labne peynir
1 adet nar

Hazırlanışı
1. Bisküviyi robottan geçirdikten sonra yağla beraber iyice karıştır ve kelepçeli bir kalıbın dibine yerleştir.
2. Başka bir kabın içinde kremşantiyi hazırla. İçine labne peyniri ekleyip bir süre karıştır.
3. Kalıptaki karışımın üzerine hazırladığın kremayı yerleştir ve ardından buzdolabında en az bir saat beklet.
4. Narı soyup tanelerine ayırdıktan sonra, pastanın tamamını narlarla kapla.
Afiyet olsun! 
 

En leziz kırmızılar…

Elma
Elma, sadece 81 kalori, ayrıca damar tıkanıklığını ve kanseri engelleme etkisine de sahip. Yapılan araştırmalara göre, elmada bulunan “quercetin” adlı sarı kristalize madde, akciğer kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde düşürüyor.

Kırmızıbiber
Ana yurdu Amerika olan kırmızıbiber, müthiş bir C vitamini deposu! Salatalara ve yemeklere ilave edebileceğin kırmızıbiberi, dilersen çiğ olarak da yiyebilirsin. 

Domates
Erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise göğüs kanseri riskini azaltan “lycopen” maddesini içeren domates, kalp rahatsızlıklarına karşı da çok etkili. 

Çilek
Kanı temizleyen, bağırsakları çalıştıran bu meyvenin reçelleri de nefis oluyor. Seralarda yetiştirildiği için kışın bile bulabildiğimiz çileğin aslında sadece mayıs ayında yetiştiğini de bilmelisin.

Turp
Uzmanlar, turpun karaciğeri çalıştırdığını, böbreklerdeki kum ve taşı döktüğünü, bronşlara çok iyi etki ettiğini, dalak şişliğini giderdiğini ve cildi güzelleştirdiğini her fırsatta belirtiyor. 

Nar 
Narın faydaları saymakla bitmiyor. Kalp sağlığını koruyor, kanser hücrelerinin gelişimini engelliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yorum Yapın