Mutfak

Burca özel kokteyler

 

altYAY 
Özgürlüğüne olan aşırı düşkünlüğün seni asi bir insan yapıyor. Asi tavırların inatçı ve başına buyruk hareket etmene ve çok hata yapmana neden oluyor. Neyse ki hatalarından çabul ders alıyor ve bir daha tekrarlamıyorsun. İşte seni vazgeçilmez kılan ve etrafındakilerin sana hayran olmalarını sağlayan yönün de bu… Cesaretli olduğun için sana kimsenin kolay kolay denemeye yanaşmadığı Karpuz Kokteyl’ini öneriyoruz:) Denediğin için pişman olmayacaksın! 

KARPUZ KOKTEYLİ 

Malzeme: Yarım kg karpuz, 1/2su bardağı toz şeker, bir buçuk su bardağı su, 2 dal nane, 1 çay kaşığı tarçın, 1 adet limon, 4 su bardağı limonata 
Hazırlanışı: Karpuzu dilimleyip çekirdeklerini çıkardıktan sonra kevgirden geçirerek suyunu bir kapta topla. Karpuz suyuna, ılıtılmış bir buçuk su bardağı su, toz şeker, ince kıyımış nane ve tarçını ekledikten sonra önceden hazırlanmış olan limonata ile karıştırıp 1 saat buzdolabında beklet. İçeceğin zaman bardağını kırılmış buz ve limon dilimleri ile süslemeyi unutma!

altKOVA 

İşte, karşımızda tam bir keşif insanı! Hayal gücü gelişmiş ve yaratıcı bir kişiliğin olması, arkadaşların arasında eğlenceli ve zeki olarak anılmanı sağlıyor. Sana tarif bulmakta biraz zorlandık açıkcası, aklına daha iyi bir kokteyl tarifi gelmesi an meselesi çünkü:) Yeniliklere meraklı olduğunu düşünerek senin için bu özel kokteyli seçtik, afiyet olsun. 

KUNTA KINTE 

Malzeme: 3 cl kako şurubu, 3 cl süt, 1 cl hindistancevizi şurubu, 1 çay kaşığı bal, 5 küp buz 
Hazırlanışı: Kakao şurubu, süt ve hindistancevizi şurubunu buzla birlikte mikserden geçir. Daha sonra 1 çay kaşığı balı ilave ederek karışımı iyice köpürt. Bardağa koyduktan sonra üzerine rendelenmiş çikolata ekleyebilirsin.

altBALIK 
Yeri gelince bir mantık abidesi, yeri gelince de dünyanın en romantik ve hayalperest insanı olabiliyorsun. Bunu dengesizlik olarak değil, çok yönlülük olarak görebilecek kadar da kendine güveni yüksek ve akıllısın. Karamsarlık huyundan da vazgeçtin mi, kimse seni tutamaz:) İşte neşeni yerine getirebilecek sana özel tarifimiz… 

MEYVELİ ŞEKER 

Malzeme: 4 adet şeftali, 2 adet portakal, 5 adet kayısı 1 çay bardağı tozşeker 
Hazırlanışı: Tozşekeri, kabukları ayıklanmış şeftali, portakal ve kayısıyla beraber mikserden geçir. Kırılmış buz ve portakal dilimleriyle dolu bardağına karışımı ekleyip içebilirsin.

 

Yorum Yapın