Egzersiz Fit Kız

Enerji topla, koşuya başla!

Sporu hayatımızın vazgeçilmezi haline getirmenin tam zamanı, artık ertelemek yok! Peki en masrafsız ve kolayı hangisi? Elbette bu güzel havalarda koşmak:)

Sporu sadece yaz yaklaşırken, kışın yediğin çikolataların abur cuburların sonucunda aynada gördüğün fazlalıkları yok etmek için değil, gerçekten sağlıklı ve dinç kalmak için hayatına sokman gerekiyor. Evet, şu an çok güzelsin, ne yesen belki kilo yapmıyor ve enerjiksin. Fakat yıllar boyu bu özellikleri taşıyacağının garantisi yok. Yıllar geçtikçe hala böyle güzel kalmak istiyorsan bunu başarmak için pahalı kremlere ya da çok uçuk şeyler yapmana gerek yok. Düzenli spor her şeyin çözümü. Üstelik spor yapmak için fitness salonlarına gitmen de şart değil. Dünyanın en masrafsız ve basit sporu: koşu! “Nerede, kiminle, nasıl yapacağım ki” dediğini duyar gibiyiz. O halde hadi Rebel Runners’la tanış!

‘Koş Heygirl Kızı’ Koş!
Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı “Forrest Gump” filmini izlemiş miydin? Ayağındaki teller yüzünden doğru düzgün yürümeyi bile beceremeyen Forrest’ın bir gün hızla koşarak bacağındaki telleri parçalamasıyla başlayan hayatı, inanılmaz bir şekilde başarılarla dolmuştu. Atlet olan, ödüller alan, tüm dünyada tanınan ve yaratıcılığıyla herkesi hayrete düşüren Forrest, o dönemlerde pek çok kişiyi koşuya özendirmişti. Filmdeki “Koş Forrest Koş” repliği pek çok dizi ve filmde kullanılmış film kendi hayran kitlesini oluşturmuştu. Onun verdiği ilhamla koşu fikri her ne kadar kulağa hoş gelse de tıpkı senin gibi bende de epey soru işareti vardı. Öncelikle “Herhangi bir sakatlanma olmaması için neler yapmam gerekiyor, hangi rotalarda koşmam daha güvenli, bu işin bir sistemi var mı, ilerde maratonlarda nasıl katılabilirim” diye düşünürken bir arkadaşımın tavsiyesiyle Rebel Runners’la karşılaştım. Ücretsiz olarak sadece koşu sporunu sevdirmek için var olan bu grubu Burak ?? ve Öykü ?? kurmuş. Grupta kimse bu işle profesyonel olarak ilgilenmiyor ve gündüzleri kendi mesleklerini yapıyorlar. Haftanın en az 3 günü belirledikleri bir yerde buluşup farklı rotalarda koşuyorlar. Profesyonel değiller ama bu işe o kadar gönül vermişler ki artık maratonlarda koşuyor ve ince detayları bile biliyorlar:) Yeni gelenleri eğitiyor, ısınmayı ve bilmeleri gereken her şeyi öğretiyorlar. Ayrıca kalabalık bir toplulukla koştuğun için sıkılmıyor ve güvenlik sorunu yaşamıyorsun. “Bizim tek amacımız koşuyu aşılamak” diyen Öykü, kızlar için rehberlik edip her konuda yönlendirirken Burak da sağlık konusunda bilgilendiriyor. Grubun yaş kitlesi 17’den başlıyor. Zaman zaman markalarla da işbirliği yapıp etkinlikler düzenliyorlar. Rebel Runners grubuna Facebook üzerinden ulaşabilir, ücretsiz olarak katılabilirsin.

Çok faydalı
• Koşunun zinde kalmanı sağlamasının yanı sıra kas yapısını güçlendirmene de yardımcı oluyor.
• Seni diğer sporlara da hazırlayıp bağışıklığını yükseltiyor. Soğuk havalarda bile koşarak vücut direncini artırmana yardımcı oluyor.
• Hiçbir masrafı yok ve istediğin zaman yapabilirsin:)
• Koşarken kendinle baş başa kaldığın için bir nevi meditasyon yapıyor, rahatlıyorsun.
• Stres, depresyon ve anksiyete bozukluklarını yenmene yardımcı olur.
• Bireysel de yapabileceğin bir spor. Ancak grupla koştuğun zaman sosyal çevren de genişliyor ve sıkılmıyorsun. Bir süre sonra arkadaşlarınla buluşmak gibi bir şey oluyor senin için:)
• Koşu fazla kiloları yok edeceği gibi eğer zayıflığından şikayetçiysen, antrenmandan sonra yediklerine dikkat ettiğin zaman kilo almana da yardımcı olur.
• Koşarken terlediğin için gözeneklerin açılır ve cildin daha sağlıklı olur.

Yorum Yapın