Egzersiz

Yürüyerek kilo vermek ve fit kalmak mümkün mü?

Yürümek, vücudun en büyük kas kütlesine sahip olan bacaklarımızı çalıştırmanın en kolay ve sağlıklı yolu. Üstelik, vücudun bu en büyük kas kütlesini çalıştırmak için yaktığımız enerji de obeziteye ve karşı önemli bir koruma sağlıyor, fit ve sağlıklı bir yaşam sürebilmenin kapılarını açıyor. Peki sağlıklı ve fit bir vücut için spor yaparken şık da olabilir miyiz? İşte püf noktaları.

Yürümek sağlığın en önemli dostu. Dünyanın bir numaralı belası haline gelen obeziteye karşı günlük yürüyüşler büyük önem taşıyor. Üstelik artık çok erken yaşlarda başlayan obezite nedeniyle, sağlıklı yaşam bilincini erken yaşlarda kazanmak da önem taşıyor. Bacak baldır bölgemizde yer alan kas kütlesi, insanın en büyük kas kütlesini oluşturuyor. Bu kasları hareket ettirmek için harcadığımız enerji, vücudun diğer kaslarını hareket ettirmek için gereken enerjiden kat kat fazla. Dolayısıyla, bir adım atmak için harcadığımız enerji, vücudumuzun diğer kaslarını çalıştırmak için harcadığımız enerjiden çok daha fazla. Bu da kilo vermek, yağ yakmak, fit kalmak için hareket ederken bize önemli bir avantaj kazandırıyor. Vücudumuzda yağ birikimini engelledikçe de daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkün oluyor.

Ancak dikkatli olalım. Bilinçsiz şekilde spor yapmak, ayaklarımıza ömür boyu acısını çekeceğimiz hasarlar bırakabilir. Ayak sağlığı, vücudun önemli bir parçası. Ağrıyan, acı çeken, biçimsiz ayakkabılar nedeniyle sağlığını kaybeden ayaklar hayatı kısa sürede kabusa dönüştürebiliyor. Herkesin hayatında belki bir dönem, “ayağına vuran ayakkabılar” nedeniyle zor bir dönem geçirdiği olmuştur. İnsanın yürüme kabiliyetini geçici de olsa önemli ölçüde kısıtlayan bu sıkıntılı durum, aynı zamanda yürümenin ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu anlamamıza da faydası olduğunu hatırlamak lazım. Spor yaparken kullanmak üzere hem ayağınızda şık duracak hem de ayak sağlığınızı koruyacak, Puma, Nike ve Adidas ayakkabı modellerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Obezite gibi sağlık risklerine karşı büyük önem taşıyan yürüyüşler, psikolojimizi güçlü tutmak için de çok değerli aktiviteler. Yürüyüş sırasında rahatlayan insan zihni, yeniden sağlıklı düşünebilmek için mola verme imkanı kazanıyor. Eğer önemli kararların eşiğindeyseniz, derslerinizi anlamakta güçlük çekiyorsanız, sınavlara hazırlanmakta sorun yaşıyorsanız, öncelikle uzun yürüyüşlerle zihninizi boşaltmanın ve plan yapmaya bu şekilde başlamanın olumlu etkileri olabileceğini de unutmamalısınız.

Yürüyüş denildiğinde elbette ayakkabıların önemi de büyük. Yanlış ayakkabılarla uzun yürüyüşler çıkmak ayak sağlığınız için pek hayırlı olmaz. Her spor dalı için farklı bir spor ayakkabısı bulunduğu gibi, yürümek için de özel tasarlanmış yürüyüş ayakkabısı modelleri arasından seçim yapmalısınız.

Bunun önemini şöyle bir örnekle anlatmak belki daha kolay olabilir. Futbol oynamak için üretilen ayakkabıların, yan daha yaygın bilinen ismiyle  “kramponların” tabanlarında toprağı daha iyi kavraması için çivileri varken, topa daha sert ve isabetli vurabilmek için de ayakkabının ucu özel olarak sertleştirilmiştir. Aynı şekilde, dağcılıkla uğraşan sporcular için, kaya tırmanışlarında ayağı oyuğa sokan bir sporcuya alttan destek olması için kalın metal plakalar kullanılabilir. Böylece ayakkabının aşağı doğru kıvrılarak kaymasının önüne geçilmiş olur.

Kısacası, yürüyüş insanı sağlıklı tutar, doğru ayakkabı da insanın çok daha uzun yıllar boyunca, ayaklarının yürümeye devam etmesine destek olur. İşte sağlıklı, fit ve güzel bir vücuda sahip olmanın anahtarı olan yürüyüşler, aslında bu kadar kolay ve keyifli bir şekilde uygulayabileceğimiz en güzel antrenmanlardan biri.

Yorum Yapın