Egzersiz Fit Kız Manşet

Yükselişe geçen sporlar

Spor yapmak istiyorsun ancak ne yapacağına karar vermiyor musun? Son dönemde popüler olan sporlar belki seçiminde yardımcı olur.

İrem Naz Güvel

E-spor

Oyun severlerin en çok sevdiği spor tartışmasız, e-spor. “Video oyunlarının sporu olur mu?” diye düşünme. Elektronik ortamda oynanan bu oyunların özel turnuvaları bile yapılıyor. Özellikle pandemi döneminde birçok kişinin ilgisini çekti. Oynaması da, izlemesi de ayrı bir keyif veriyor.

Pilates

Pilates uzun zamandır hayatımızda. Ancak pandemiyle birlikte popülerliği daha da arttı. Hareketlerimiz önceki yıllara göre kısıtlı olduğundan, formumuzu korumak için evde yapılan sporlara yöneldik. Pilates topu, esneme bandı gibi birçok aleti internetten sipariş verdik. Kimimiz bir süre deneyip bıraktı, kimimiz hala devam ediyor.

Zihin yogası

Pilates gibi yoga yapanların sayısı da son yıllarda yükselişe geçti. Ancak bu süreçte öne çıkan zihin yogası oldu. Pandemi birçoğumuzu psikolojik olarak etkiledi. Zaman zaman bu bilinmezlik boğuluyormuşuz hissi yaşattı. Hem psikolojimiz hem de günlük hayatımızı düzene sokmak için zihin yogasını en iyi çözüm. Bu şekilde negatif düşüncelerden uzaklaşıp, olaylara karşı daha olumlu yaklaşmaya başladık. Hala bu sürece ayak uyduramadıysan zihin yogasıyla tanışmanı tavsiye ediyoruz.

Satranç

“Queen’s Gambit” dizisi sonrası santranca karşı ilgi arttı. Bilmeyenler için satranç karmaşık görünse de, aslında hiç de öyle korkulacak zorlukta değil. Üstelik kendi kendine bile öğrenebilirsin. Satranç taşların olmasa bile, online olarak oynayabileceğin birçok web sitesi var.

Outdoor sporlar

Son bir yılda dışarıya hasret kaldık. Arada hava almak için dışarıya çıksak da, virüs bulaşacak endişesiyle eskisi gibi rahat hareket edemiyoruz. Ancak outdoor sporları bu dönemde zirveye tırmanmaya başladı. Özellikle trekking içlerinde en çok öne geçen oldu. Doğayla iç içe yürüyüşler yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanı dinç tutuyor. Yazın ise sörf ve yamaç paraşütü dikkat çekiyor.

Yorum Yapın