Egzersiz

Sporun en eğlenceli halleri!

Bu hafta sonu için tüm planlarını iptal et! Al kankanı yanına, doğru spora… Bu alternatif sporlar çok eğlenceli!

 

 

 

 

 

 

Yapay zirve tırmanışı

Nedir
Bir dağa tırmanıyormuş hissi veren yapay duvarlara tırmanarak içindeki adrenalin duygusunu ortaya çıkarabilirsin! Amaç ise, denge ve esnekliğini kullanarak girinti ve çıkıntıları aşmak, zirveye ulaşmak.

Nasıl yapılır
İyi bir tırmanışın püf noktası birçok şeyi aynı anda düşünebilmek ve uygulamaktan geçiyor. Denge, esneklik, güç ve bir sonraki adımın önceden planlanması çok önemli. Dersin başında, kullanacağın malzemeleri tanıyorsun ve kullanma şekillerini öğreniyorsun. İki el ve iki ayak olmak üzere, duvarla temas halinde olduğun toplam 4 nokta var. Tırmanış ve inişte her seferinde bir noktayla hareket ediyor ve diğer üç noktayla tutunmaya devam ediyorsun. Daha kolay tutu-nabilmek için içe “basış”, “burun”, “taban basışı” ve “topuk tutma” gibi adım tekniklerini uyguluyorsun. Bu sporda, duvarın yüksekliğine göre iki tür tırmanış yapılıyor: 3–5 metre uzunluğundaki duvar tırmanışı “kısa tırmanış” ya da “Bouldering”; 5 ila 25 metre tırmanışları ise, “Sport Climbing” olarak biliniyor.

Gerekli malzemeler
Özel tasarlanmış, hafif, esnek ve kaymaz tırmanış ayakkabıların olmalı. Duvara tam hakimiyet için ayakkabını, gerçek numarandan bir numara küçük seçebilirsin!

Nerelerde yapılır
Sportive MKM Kültür Merkezi, Club Sporium: 0212 352 02 90
Atölye Outdoor Sports&Equipments: 0212 236 05 95 www.atolye.org
Boulderhane: 0212 251 03 81 www.boulderhane.com

Yorum Yapın