Egzersiz

Daha sağlıklı ve fit bir vücut için 5 altın tavsiye

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hedefi. Sadece doğru kiloda olmak için değil, güzel bir cilde, sağlıklı saçlara sahip olmak için de dikkat etmemiz gereken kurallar var. İşte daha fit ve sağlıklı bir beden için 5 tavsiyemiz.

1. Bol su için
Vücudumzun her organı gibi, cildimiz de hayatta kalmak, sağlıklı kalmak için suya ihtiyaç duyar. Az su içtiğinizde, bütün iç organlarınız gibi cildinizde de sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kendini yenileyemez, kurur, çatlar ve deforme bir görüntü kazanır. Bunu engellemek için her gün 2 litre düzeyinde su içmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca iyi bir nemlendirici kullanarak, cildinizin dış etkenlere karşı daha dirençli ve her zaman bebek cildi gibi kalmasına destek olabilirsiniz.

2. Vitamininiz eksik kalmasın
Anne babalarımız sürekli vitamin ve mineral desteği alıyorken bu alışkanlık bize bazen garip gelebilir ancak vitaminler ve mineraller organlarımızın yapı taşıdır ve insanlar vücutlarının daha sağlıklı çalışabilmesi için düzenli olarak vitaminlerini ve minerallerini almak zorundadır. Bunun ideal yolu, besinlerden gerekli vitaminleri almaktır ancak bazı vitaminler ve mineralleri yeterince alabilmek için çok fazla besin almak zorunda kalabiliriz ki bu da kilo almaya neden olabilir. Bu sonuçla karşılaşmamak için, bazı vitaminleri ve mineralleri dışarıdan destek olarak alabiliriz. Cilt sağlığı için en gerekli vitaminler, C vitamini ve A vitaminidir. Bunları destek olarak almak için önce doktora danışmanızı tavsiye ederiz zira A vitaminin fazlası vücutta sorunlar yaratabilir. Ama vücudumuzun bu vitaminlere günlük ihtiyacı çok fazla değil ve c vitamini içeren biraz meyve ve a vitamini içeren havuç, domates gibi sebzeleri öğünlerimize eklersek, ihtiyacımızı karşılarız.

3. Hareketsiz olmaz
Hareket etmeden, yürüyüş veya koşu ya da bisiklet ve bunun yanında fitness aktiviteleri yapmadan sağlıklı bir bedene sahip olmayı devam ettirmek çok zor. Vücut yavaşladıkça, yağ biriktirmek eğilimindedir. Sadece diyet yaparak bu sorunu çözmeniz de imkansız çünkü siz diyet yaptıkça vücut daha az kaloriyle yaşayıp yine yağ biriktirmeye kendini adapte ediyor.
Dolayısıyla, yürüyüş ve spor aktiviteleriniz için güzel bir yürüyüş ayakkabısı edinmenizi tavsiye ediyoruz. Belki şık bir Nike Air Force günlük spor aktiviteleriniz sırasında sizi motive edebilir. Elbette hava şartlarına uygun spor kıyafetler için de Collins ve Koton modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

4. Güneş dostumuz değildir
Acı ama gerçek, güneş insanoğluna çok acımasızdır. Dünya gezegenindeki tüm canlılar ve bitkiler, 7/24 güneşin altında kalabilir ve bundan zarar görmezler ama garip bir şekilde, sadece insanoğlu canlısı, 10-20 dakikalık bir güneş maruziyetinden sonra ağır yanıklarla hastaneye düşebilir. Ayrıca, yanıkların oluşmasına da gerek yok, güneşe maruz kalmak cildinizi hızlıca kurutur ve zamanla cildiniz çatlar, yaşlanır, deforme olur. Dolayısıyla, güneşli günlerde şapkalar veya özel koruyucu kremlerle cildinizi güneşten korumak akıllıca bir harekettir.

5. Temizlik
Cildinizdeki sivilcelerin nedeni, cildin altında yaşayan bakterilerin, vücutta uygun ortamı bulduğunda üremeye başlamasıdır. Örneğin, bakterilerin çok sevdiği karbonhidrat ve şekerli besinleri çok tükettiğinizde vücudunuzda oluşan inflamasyon bakterilerin üremesine uygun ortam yaratır. Bunu bir tür bataklık ve sinek ilişkisine benzetebilirsiniz. Bataklığı kurutmak için karbonhidrat ve şeker tüketmeyi azaltmanız gerekir. İşin acıklı yanı şu ki, bu bakterileri tamamen yok etmek imkansıza yakındır ama yüzünüzü ve cildinizi daima temiz tutarsanız, uygun şekilde yıkar, temizler, nemlendirirseniz, şeker de tüketseniz, yüzünüzdeki sivilcelenme çok daha az olur. Bu küçük bilgi de aklınızın bir köşesinde kalsın.

Yorum Yapın